Kristof Kolomb zamanında insanlar baharata takmış durumdaydı. Ona istek duyarlardı ve yeni baharatlar keşfetmek için dünyayı dolaşırlardı.

Ama yine de kimse Kristof Kolomb kadar takıntılı olamazdı herhalde. Tarçın, zerdeçal ve zencefil gibi baharatların peşinden okyanusları aşmıştı. Ama özellikle aradığı bir tane vardı ki o da karabiberdi!

Ürik Asidi, Anksiyeteyi Ve Sigara İsteğini Azaltan Yağ

Şimdiler de sıradan bir baharat gibi görünse de, karabiber eskiden para yerine geçermiş. Karabiberin, ve özellikle karabiber yağının sağlık açısından bir çok fayda sağladığı görülünce insanların bu baharata bakış açısı iyice değişmiş.

Karabiber yağının faydaları

Laksatif, gaz çıkarıcı, antibakteriyel, balgam sökücü, antioksidan, anti-inflamatuar, idrar söktürücü, antiseptik, uyarıcı, spazm önleyici, yakıcı, terletici, ateş düşürücü ve daha buna benzer daha bir çok özelliği vardır.

Mideye iyi gelir: Midedeki hidroklorik asit salgısını arttırır bu da sindirime yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemi kolik, kabızlık ve ishali önlemek için önemlidir. Ayrıca bağırsaklarda gaz oluşumunu engeller ve vücuttan toksinleri atmamıza yardımcı olan idrar yapmayı ve terlemeyi arttırır.

Ürik Asidi, Anksiyeteyi Ve Sigara İsteğini Azaltan Yağ

Kilo verme: Karabiber tanesinin dış tabakası yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olur. Doğal yollarla kilo verme konusunda ideal bir baharattır.

Cilt sağlığı: Vitiligo tedavisinde yardımcı olur. Karabiberin içinde bulunan piperin maddesinin pigment üretimine katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Solumun rahatlığı: Mukoza ve balgam çözücü özellikleri sayesinde burun tıkanıklığını ve sinüzitleri açar.

Antibakteriyel özelliği: Böcek ısırmalarına ve enfeksiyonlara karşı etkilidir. Düzenli kullanımı damarları temizler.

Antioksidan özelliği: Serbest radikallerin neden olduğu hasarı önler veya tamir eder. Böylece karaciğer problemlerine, kalp-damar rahatsızlıklarına ve hatta kansere karşı koruma sağlar.

Nörolojik özelliği: Piperin maddesinin bilişsel bozuklukları ve hafıza sorunlarını azalttığı bulunmuştur.

Karabiber yağının faydaları onu nasıl tükettiğinize de bağlı. Yenebilir, solunabilir veya cilde sürülerek kullanılabilir. Bu 3 kullanım şeklinin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz:

Yemeklerde

Örneğin soslara eklenerek yendiğinde, güçlü bir antioksidan etkisi göstererek idrar yapmayı ve terlemeyi arttırır. Bu iki yolla da vücut toksinlerden arınır. Ayrıca midedeki safrayı arttırarak yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde sindirilmesini sağlar.

Aromatik olarak

Vücudu fiziksel olarak rahatlatmasının yanı sıra zihni de rahatlatır. Lavanta veya ardıç yağlarıyla birlikte oda kokusu olarak kullanıldığında ve solunduğunda mental stresi ve sigarayı bırakmaya çalışan kişilerde gerginliği azaltır.

Cilde sürerek

Taşıyıcı yağlar ile karıştırılıp cilde uygulandığına kasları rahatlatır, krampları ve çekmeleri geçirir. Spazm önleyici özelliği krampları geçirirken antioksidan özelliği de kandaki ürik asidi yok eder. Gut, artrit ve romatizma hastalarına iyi gelir.

Hoşunuza gidebilir