Obsidyen taşı, volkanik lavların kısa sürede soğumasıyla meydana gelir. Volkan camı olarak da bilinir.

Eski çağlarda keskinliği nedeniyle ok ucu ve yansıtıcı özelliğinden dolayı da ayna olarak kullanılmış. Günümüzde doktorların kullandığı neşterlerin keskin kısmı obsidyenden yapılıyor.  Ayrıca alternatif tıp, kozmetik ve güzellik bakım alanlarında da sıklıkla kullanılıyor. İçeriğinin neredeyse %70 silisyum olan obsidiyen her zaman şifalı bir taş olarak görülmüştür.

Türkiye’de de Çıkıyor! – OBSİDYEN Taşının Bilinmeyenleri

 

Görünüş olarak genelde siyah ve cam hissiyatı veren bir parlaklığa sahiptir. Çıkartılması bir çok yerde mümkün olan bu taş ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde daha yaygındır. Kars, Ağrı Dağı, Tatvan ağırlıklı olmak üzere civar bölgelerde de rastlanması mümkündür. Bölgelere göre renk değişimi de görülebilir. Nemrut dağı civarlarında yeşil obsidyenler, Doğu Karadeniz’de ise kırmızı obsidyenler karşımıza çıkabiliyor. Yurt dışında ise İtalya, Yunanistan ve Macaristan’da daha çok rastlanabilir.

Faydaları saymakla bitmeyecek olan bu taş, vücuttaki negatif elektriği alıp rahatlamaya ve karaciğerin kendini yenilenmesine yardımcı olur. Bu taşın 15 dakikalık temas ile kullanılması tavsiye ediliyor. Bu sürenin aşılmaması sağlık açısından oldukça önem arz ediyor. Alternatif tıpta özellikle erkekler için kullanılan bu taş, stres ve gerilimi minimuma indirmek için çok işe yarıyor.

Hoşunuza gidebilir