Herkes tarafından sevilen bir yemek grubu olan zeytinyağlılar hazırlanırken zaman zaman birtakım hatalar da yapılabiliyor.

Öyle ki bu hataları en deneyimli aşçılar dahi yapıyor. Oysaki birkaç ufak hatırlatma ve biraz da dikkat ile bu hataların tamamından kurtulmak mümkün. İşte bu durumda çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı zeytinyağlı yemekler hazırlanması da mümkün hale gelebiliyor. İşte zeytinyağlıların hazırlanmasında en deneyimli olanların bile yaptığı hatalardan bazıları…

Çok Fazla Su Eklenmesi Yemeğin Özelliğini Bozuyor

Her ne kadar pek çok zaman sofranın ana yemekleri kadar yoğun ilgi görmeseler de zeytinyağlıların hazırlanması da ciddi bir çaba gerektiriyor. Bu bağlamda zeytinyağlıların hazırlanmasında neredeyse hiçbir zaman yemeğin başından ayrılmamak icap ediyor. Bu sayede suyun azaldığını ve yemeğin suyunu çektiğini anlık olarak takip edebilmek de söz konusu olabiliyor. Ancak pek çok zaman bunu yapmamak için yemeğe fazlaca su ekleniyor. Bu da doğal olarak zeytinyağlıların özelliğini kaybetmesine neden oluyor.

Photo by Ella Olsson from Pexels

Yemeğin Soğanı İçin Biraz Daha Fazla Sabır Etkisini Gösterecektir

Zeytinyağlı yemeklerin neredeyse tamamında az ya da çok miktarda soğan kullanılmaktadır. Ancak bu soğanlar kolay olması ya da kısa sürede bitmesi için rendelenir. Oysaki bu soğanları rendelemek yerine küp küp doğramak çok daha lezzetli bir yemek meydana getirecek ve kavrulurken daha hoş bir aroma ortaya çıktığı bariz şekilde hissedilecektir.

Yemekler Yüksek Isıda ya da Yüksek Ateşte Pişirilmemeli

Zeytinyağlıların ana unsuru olan sebzelerin pişirilmesi sırasında daha iyi bir sonuç elde edebilmek için bazen kırmızı ette olduğu kadar titiz davranmak icap edebilecektir. Bu bağlamda öncelikli olarak yemekleri düşük ısıda ya da kısık ateşte yavaş yavaş pişirmek gerekecektir.

Üstelik bu sayede sadece tat olarak kazanç elde edilmekle de kalınmayacak, sebzelerin aniden yanması ya da çok pişmesi de engellenmiş olacaktır.

Hoşunuza gidebilir