Taze soğan nasıl yetiştirilir? Taze soğan yetiştirirken nelere dikkat etmek gerekir? Taze soğan yetiştirme işlemleri nasıl olur? Bu soruların cevaplarından bahsetme zamanı. Gidişat zaten bize bu bilginin çok kıymetli olduğunu gösteriyor.

Malzemelerle Başlayalım

Evde yeşil soğan yetiştirmek için gerekli olan ilk adım malzemelerin temin edilmesidir. İhtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • Büyük boy saksı
  • Bitki toprağı (satın almalısınız)
  • Arpacık Soğan (saksıya göre alım yapınız)
  • Doğal gübre
  • Sulama kabı

Malzemeleri Yanyana Getirip Yerleştirin

Soğan ekimi için gerekli olan saksının büyüklüğü istenilen ölçülerde olabilir. Soğanların arasında biraz mesafe olmalı. Uygun toprağı alıp ilave edeceksiniz. İlk önce saksının altına bir miktar toprak ve sonrasında az bir gübreyi yerleştirin. Gübreden sonra yine toprak ilave edin. Bu aşamada saksıya, saksının yarısından fazla toprak ilavesi yapabilirsiniz.

Arpacık Soğanları Yerleştirin

Arpacık soğanları dizin aralarında az bir mesafe olsun. Saksı küçükse bu boşluk daha az olabilir. Soğanları tam olarak gömmeyin. Eğer soğanların çok açıkta kaldığını düşünüyorsanız üzerine toprak ekleyin ve bu aşamada toprağa çok bastırmayın. Sulama işlemi yapmayı unutmayın, hepsi bitince!

Taze Soğan Yetiştirirken Dikkat Edilecek Olan Noktalar

Tüm işleri doğru yaptığınızda sonrasında takibi daha kolay olacaktır. Güneş ışığı önemli doğru yerde bakmalısınız. 20 derece ortalama iyidir. Biraz aşağı, biraz yukarısı olur. Sulama önemli kararında yapmalısınız.. 2 günde bir düzenli sulayın. Soğanlar yaklaşık olarak 3-4 gün içerisinde yeşillenmeye başlayacaktır.

Hoşunuza gidebilir