Kimse aksini iddia edemez: şekerin tadı inanılmazdır. Ama ne yazık ki bu bizim için o kadar da iyi değildir.

Fazla şeker tüketmenin (özellikle de yapay olanlarının) sonuçlarını vücudumuzda ve beynimizde görmemiz kaçınılmazdır. Fazla şeker yediğinize dair işaretleri fark etmek önemlidir çünkü böylece şeker tüketimine bir limit getirebilir ve daha sağlıklı, daha çok protein veya iyi yağlar içeren atıştırmalıklara yönelebilirsiniz. Bu sayede hem ruh halinizi hem de kan şekeri seviyenizi dengede tutabilirsiniz.

Fazla şeker yiyip yemediğinizden emin olamıyorsanız biz size yardımcı olalım ve fazla şeker tükettiğinize gösterge olabilecek 13 işareti ve bunlardan kurtulmanın ipuçlarını özetleyelim.

1. Dengesiz enerji seviyeleri

Ohio Devlet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi doktorlarından Lori Williams “Ruh halindeki ve enerji seviyesindeki inişler ve çıkışlar çok fazla boş kaloriden kaynaklanır. Bu da genellikle yeterli miktarda tahıllı ürün, tam tahıl, protein, az yağlı süt ürünleri, meyve ve sebze tüketilmediği zaman görülür.” diyor. El altında sürekli sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmakta fayda var. Bir meyve her zaman bir dondurmadan daha iyi bir seçimdir, meşrubatlar yerine soda içmeyi tercih edin, kahvaltıyı protein temelli yapın kek, poğaça yemeyin.

2. Açıklanamayan şişkinlik

Williams ayrıca karın bölgesinde oluşabilecek şişkinlikler için de uyarıyor çünkü şeker metabolizmayı yavaşlatıp vücudun su tutmasına neden olabiliyor. Eğer bu belirtiler sizde varsa beslenme düzeninizi gözden geçirip şeker tüketimini azaltmanızda fayda var.

3. Hapur hupur yemek yemek

Şeker, biz daha tokluk hissetmeden, çok hızlı bir şekilde vücudumuzda işlem görmeye başlar diye açıklıyor Williams. Düşünmeden bu kadar fazla yemek çok fazla şeker yüklemesine neden olur. Williams düşünerek yemek yememizi ve günlük enerji versin diye kek, kurabiye, tart, meşrubat, kahve veya enerji içeceklerini tercih etmememizi öneriyor. Bu tür hızlı işlem gören yiyecekler, kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltip aynı hızda düşürdüğü için bizi yorgun hissettiriyor ve yeniden yemek yeme ihtiyacı doğuruyor.

4. Etiketleri dikkatli okumamak

Ye etiketleri dikkatli okumuyorsunuz ya da bazı malzemelerin ne anlama geldiğini bilmiyor olabilirsiniz ki bu da çok normal. İçinde ne olduğunu bilmeden yediğiniz işlenmiş gıdalar, şeker ya da yapay tatlandırıcı içeriyor olabilir. Etiketleri dikkatli okuyun, fruktoz, mısır şurubu, laktoz, malt şurup gibi terimler varsa o ürünlerden uzak durun. Ayrıca salata sosları, BBQ sos veya makarna soslarında da şeker saklıdır.

5. Smoothieleri meyveyle doldurmak

Smoothieler çok lezizdir ama sadece meyvelerden yapılan bir smoothie içiyorsanız çok fazla şeker alıyorsunuz demektir. Doğal olsa da meyveler yüksek oranda şeker içerir ve smoothie yaparken protein, yağ ve sebzelerle beraber kullanılmalıdır.

6. İyi uyuyamamak

Eğer geceleri iyi uyuyamıyorsanız bunun nedeni gün içinde (özellikle akşamları) çok fazla şeker alımından kaynaklanıyor olabilir.

7. Baş ağrısı

Baş ağrısı sadece patronunuzdan fırça yediğiniz için olmaz 🙂 Öğle yemeğinde fazla şeker tükettiğiniz için de olabilir. Fazla şeker tüketmek enerji seviyenizi çok fazla ve çok hızlı yükseltip sonra da sizi akşamdan kalma bir halde bırakabilir.

8. Aniden akne oluşumu

Yüzünüzde bir anda ve normalden fazla sivilce çıkmaya başladıysa bunun nedeni fazla şeker tüketimi olabilir.

9. Cilt kuruluğu

Fazla şeker cilt kuruluğuna yol açabilir. Eğer cildinizin nemini kaybettiğini fark ederseniz, şeker tüketimini azaltıp daha fazla su bazlı gıdalar tüketerek cildin nemini geri kazanmasına yardımcı olun.

 10. Depresif ruh hali

“Şeker çarpması” yaşadığınızda enerjiniz ve mutluluğunuz azalır, kendinizi yorgun hissedersiniz. Bu da depresif bir ruh halinin belirtileridir. Şekeri azaltıp stresi atıcı faaliyetlere odaklanarak bu ruh halinden çıkabilirsiniz.

11. Bağırsakların düzensiz çalışması

Şişkinlik, kabızlık, ishal, gaz ve buna benzer düzensiz bağırsak hareketleri de fazla şeker tüketiminden kaynaklanıyor olabilir. Vücuttaki kötü bakteriler şekerdeki mayadan beslenir bu da sindirimi bozar. Şekerli bir şey yedikten sonra yürüyüşe çıkarak kan şekerini dengeleyebilir ve sindirimi kolaylaştırabilirsiniz.

12. İltihaplanma

Vücudunuzda şişiklik veya yastık gibi pofudukluk hissediyorsanız bu da fazla şeker tükettiğinizin açık bir işareti olabilir. Fazla şekerden dolayı vücutta iltihaba bağlı şişlikler oluştuğu görülmüştür.

13. Aşırı derecede aşerme

Yemek yer yemez yeniden acıkıyorsanız veya aşırı derecede yemek yemek istiyorsanız bunun nedeni gün içinde fazla şeker tüketmeniz olabilir.

Bu durumlardan herhangi birine maruz kaldığınızı fark ediyorsanız beslenme düzeninizi yeniden gözden geçirip şeker tüketimini sınırlandırmanız faydalı olacaktır. Şeker yerine daha sağlıklı atıştırmalıklar tercih ederek kan şekerinizi, ruh halinizi ve enerji seviyenizi gün içinde dengede tutabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir