Kuruyemişler ve tohumlar süper sağlıklıdır ama onları kavurarak tüketmek en iyi yöntem olmayabilir.

Kavrulmuş kuruyemişin tadı bir başka olur ama yüksek ısılar besin değerlerini değiştirir hatta ciddi yan etkilerini bile ortaya çıkarabilir. Kavurmak için kullanılan yağ da bir o kadar önemlidir.

Kuruyemişleri ve Tohumları Aktive Etmek

Komplikasyonları önlemek için kuruyemişleri ve tohumları evde kendiniz kavurabilr veya “aktive” edebilirsiniz. Evet yanlış duymadınız! Maksimum fayda sağlamak için bu tür yiyecekleri aktive etmeniz gerekir.

Sert kabuklu yemişlerdeki ve tohumlardaki fitik asit kalsiyum, demir, çinko, magnezyum ve manganeza bağlanır ve vücudun bunları kullanmasını engeller. Yüksek miktarda fitik asit içeren yiyecekleri düzenli olarak tüketmek mineral eksikliği ve osteporoz riskini arttırabilir.

Kuruyemişleri ve Tohumları Aktive Etmek

Bu neden en sevdiğiniz yemişleri ve tohumları tüketmeden önce aktive ettiğinizden emin olun!

Bazı hayvanlarda bulunan fitaz olarak bilinen enzimin fitik asidi parçalama yetisi vardır. Bu enzim bizde yok ama fitik asidi sıfırlamak için başka yollar var. Nedir bu yollar: yemişleri suda bekletmek, filizlendirmek ve/veya fermente etmek.

Sert kabuklu yemişlerdeki enzim yavaşlatıcılar erken filizlenmeyi engellerler. Bu yemişler yetişirken yeterli nemi alamazlar o nedenle de filizlenmeleri daha uzun sürer.

Bu yavaşlatıcılar enzimleri tıkar hatta bloke eder. Filizlenmeyen yemişleri vücut sindiremez. Yapmanız gereken ilk şey yemişlerdeki fitik asit miktarını azaltmak ve enzim yavaşlatıcıları durdurmaktır.

Sert kabuklu yemişlerinizi geceden suya yatırarak doğal filizlenme sürecini başlatabilirsiniz. Bir seferde çok miktarda yaparsanız zamandan da kazanmış olursunuz.

Yemişler Nasıl Aktive Edilir?

2 kase en sevdiğiniz sert kabuklu yemişi filtrelenmiş suya koyun. Tepede yaklaşık 5 cm kadar boşluk bırakmanız lazım. 2 çay kaşığı deniz tuzu veya yüksek kalite başka bir tuz ekleyin. Yemişleri/tohumları 7-12 saat suda bırakın. Eğer chia veya kenevir tohumu kullanıyorsanız bunu uygulamayın.

Yemişler Nasıl Aktive Edilir?

Unutmayın ki tüm yemişler aynı sürede filizlenmezler. Bademler 12-14 saate ihtiyaç duyarken kaju fıstığı 3-5 saatte filizlenir.

Vakti geldiğinde yemişleri süzün ve yıkayın. Bir fırın tepsisine pişirme kağıdı serin ve yemişleri üzerine dağıtın. 150 derecede yemişleri kurutun.

Tamamen kuruduklarından emin olduktan sonra hava geçirmeyen bir saklama kabına koyun. Buzdolabında saklayın.

Mutlaka okuyun: 4 Bademi Bir Gece Suda Bekletin Ve Ertesi Sabah Yiyin

Hoşunuza gidebilir