Uykunun sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yetişkinler için önerilen uyku süresinin her gece ortalama 7-9 saat arası olduğunu da biliyoruz.

Bu hesapda bir insan hayatının yaklaşık 25 yılını uyuyarak geçiriyor. Sadece uyku süreniz değil hangi pozisyonda uyuduğunuz da aslında büyük önem taşıyor. Doğru pozisyonda uyuyarak bir çok hastalığın tedavisine yardımcı olabileceğinizi biliyor muydunuz?

Sağlık Problemlerine Göre Uyku Pozisyonları

Baş ağrısı

Uyku pozisyonunuz baş ağrınızı arttırabilir veya azaltabilir. Baş ağrıları çoğu zaman uykuda boynun dönmesinden dolayı oluşur. Bu nedenle uyurken boynunuzun iki yanına destek yapacak şekilde yastıklar kullanmalısınız.

Sinüs problemi

Sinüs enfeksiyonundan şikayetçiyseniz başınızı hafif dik ve yüksekte tutarak uyumalısınız. Böylece gece uyurken mukozanın sinüslerde birikmesine engel olabilirsiniz.

Yüksek kan basıncı

Eğer kan basıncınız yüksekse yüz üstü pozisyonda yatmalısınız. Bu pozisyonun önemli derecede kan basıncını düşürdüğü görülmüştür.

Sindirim problemi

Sindirim problemi yaşıyorsanız sol tarafınıza yatmalısınız, böylece yerçekiminin de yardımıyla sindirimi hızlandırabilirsiniz.

Mide yanması

Mide yanması sorunu için de yine sol tarafınıza yatmalısınız.

Sırt ağrısı

Sırt ağrısı için sırt üstü yatıp dizlerinizin altına bir yastık ve bel boşluğunuza rulo yaptığınız bir havlu koymalısınız.

Omuz ağrısı

Ağrımayan omzunuzun üzerine yatıp bacaklarınızı hafifçe bükün. Bir yastığı göğüs hizasında tutup sarılabilir, bir yastığı da dizlerinizin arasına koyabilirsiniz.

Adet sancısı

Sırt üstü yatıp dizlerinizin altına yastık koyarak omurganın kavislenmesine engel olup ağrıyı azaltabilirsiniz.

Boyun ağrısı

Rulo haline getirdiğiniz küçük bir havluyu boynunuzun altına veya yastığın altında boyun hizasına koyarak boyun ağrısını azaltabilirsiniz.

Sağlık problemleri için her zaman öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Yukarıda belirttiğimiz uyku pozisyonları bu rahatsızlıkları azaltmak için iyi gelecektir fakat ilk başta doktor muayenesi önemli ve şarttır.

Hoşunuza gidebilir