Bazı insanlar sabah erken kalkmaktan nefret eder, tabiri caizse gece kuşudurlar. Ancak sabah erken kalkmanın faydalarını bilmeyen de yoktur.

Eğer siz de güne erken başlamak isteyip bir türlü uyanamayanlardansanız, aşağıdaki liste ile sabahlarınızı güzelleştirmenize yardımcı olabiliriz.

Sabahınızı Güzelleştirmenin 10 Yolu

1. 15 dakika açma-germe yapın

Sabah kalktığınızda yoga veya açma-germe yapın. Yaklaşık 15 dakika yapmanız halinde vücudunuzu doğal olarak canlandıracaktır. Beyninize bir fincan espresso etkisi yapacak ve doğal bir enerji sağlayacaktır.

2. Elektronik aletlerden uzak durun

Güne e-mail ve sosyal medya hesaplarına bakarak başlarsanız kendinize hemen stres yüklersiniz, bunun yerine yaratıcı bir şeyler yapabilir veya kitap okuyabilirsiniz.

3. Gün için plan yapın

Eğer bir gece önce ertesi günü planlamadıysanız, sabah yapın. Bu şekilde günün amacını belirlersiniz. Bu da odaklanmanızı ve gün içindeki verimliliğinizi arttıracaktır.

4. Hareketli müzikler dinleyin veya ilham veren kitaplar okuyun

Güne pozitif müzikler dinleyerek veya motive eden kitaplar okuyarak başlayın. Bu şekilde güne iyi bir ruh haliyle başlarsınız.

5. Sağlıklı bir kahvaltı yapın

Bunu daha önce de duymuşsunuzdur, kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Sağlıklı bir kahvaltı gün boyu sizi enerjik ve üretken tutacak daha kolay odaklanmanızı sağlayacaktır. Eğer sabah kahvaltı edemeyenlerdenseniz, en azından yanınızda acıktığınızda yiyebileceğiniz sağlıklı bir atıştırmalık bulundurun.

6. Sizi mutlu edecek bir şey yapın

Kendinizi mutlu edecek küçük şeyler yapın. Bu herkese göre değişir. Belki bir kahve, belki egzersiz yapmak ya da birşeyler yazmak. Amaç kendinize biraz zaman ayırmak ve mutlu olacağınız şeyler yapmak.

7. Su için

8 saatlik uykudan sonra vücudunuz susuz kalmış olacaktır. Sabah büyük bir bardak su içmek su ihtiyacınızı bir nebze karşılayacak ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Suya limon katarak bonus etkisi yapabilir, sindirim ve bağışıklığınızı arttırabilirsiniz.

8. Evde oturacak olsanız dahi hazır olun

Eğer tembellik gününüz değil ise kendinize güne hazırlayın. Hiç bir şey yapmayacak olsanız bile giyinmek ve hazır olmak sizi daha derli toplu ve enerjik hissettirecektir.

9. Aynı saatte uyanın

Bazen uyumak isteseniz de her gün aynı saatte kalkmak bedeninizi bir takvime sokmanızı ve uyanmayı daha kolaylaştırmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde ileride alarmsız bile uyanmaya başlayabilirsiniz.

10. Önce en zor işi yapmaya başlayın.

İşe başladığınızda önce yapılacak listenizdeki en zor işi yapın. Bu şekilde gününüz daha iyi geçecek çünkü büyük bir işi halletmiş olacaksınız. Ayrıca bu sizi daha üretken olmaya motive edecektir.

Hoşunuza gidebilir