Proteinin vücudumuzda çok önemli bir rolü olduğu bilinmektedir. Eğer protein eksikliğiniz varsa vücudunuz bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Yapılan bir araştırmaya göre dünya çapında tam 1 milyar insanda protein eksikliği mevcut. Özellikle merkez Afrika ve Güney Asya’da çocukların %30’a kadarı çok az protein tüketiyor.

Protein eksikliğini gösteren 8 Belirti

Peki protein eksikliğini nasıl anlarız? İşte bu konuda sizlere protein eksikliğini gösteren 8 işareti sıraladık.

8-Gıda arzusu

Eğer devamlı açsanız ve canınız devamlı bisküvi çekiyorsa bu durum düşük protein ve yüksek karbonhidrat veya şeker tüketimi ile ilgili olabilir. Sorun, kalori miktarı ile karşılaştırıldığında protein miktarının düşük olduğu yüksek kalorili besinleri tüketmenizle ilgilidir.

7- Kas kaybı ve eklem ağrıları

Kaslarınız vücudun en çok protein tüketen rezervleridir. Kas zayıflığı, ağrı, kay kaybı protein eksikliğine işarettir. 

6-Cilt ve tırnak sorunları

Protein eksikliğiniz varsa tırnaklarınız zayıflayacak ve bazı durumlarda beyaz bantlar ve kahverengimsi bölgeler oluşacaktır.

Bir protein eksikliği cildi de etkileyebilir, çünkü protein hücre yenilenmesini sağlar, yeni hücreler üretir ve ölü olanların yerine geçer. Eğer bu olursa, cildinizin kuru, çatlak ve çatlamış bir hal alacaktır.

5-Saç kaybı

Saçlarımzıın %90’ı protein türü olan keratinden oluşur. Eğer yeterince besin alamazsanız saçınız incelir ve rengi solar. Bu durumun nedeni de vücudun saçlardan daha önemli organlara proteini anca yetiştirebilmesidir.

4-Karaciğer yağlanması

Karaciğer yağlanması, protein eksikliğinin en sık görülen semptomlarından biridir ve tedavi edilmezse, karaciğer yağlanmasından daha ciddi bir hastalığa neden olabilir, bu da inflamasyona, karaciğerde skarlaşmaya ve potansiyel karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Bu, çok fazla alkol, obez insan ve hatta çocuklarda bile yaygın bir durumdur.

3-Kemik kırılması riskinin yükselmesi

Tıpkı kaslar gibi, düşük protein alımı kemikleri de etkileyebilir. Yeterli proteine sahip olmamak, kemiklerin zayıflamasına yol açarak kemik kırılma riskini artırır. Bu çoğunlukla “Protein kalsiyum emilimi ve kemik metabolizmasına yardımcı olmak için gereklidir” diyor Dr.Axe.

2-Uyku eksikliği

Uyumakta zorluk çekiyorsanız veya uykusuzluk sorununuz varsa, muhtemelen bu durum protein eksikliğine bağlı olabilir. Yediğimiz besinlerdeki proteinler, triptofanın, uyuşukluğa neden olan bir amino asit için yapı taşları olarak davranır. Daha iyi uyku için yatmadan önce protein açısından zengin yiyecekler yememiz gerekir.

1-Beyin sisi

Beyin fonksiyonlarının çalışması için yeterince protein almamız çok önemlidir. Eğer movitasyon kaybı, zayıf hafıza, yeni şeyleri öğrenmekte zorlanma gibi durumlarla karşı karşıyaysanız sorununuz protein eksikliği olabilir.

USDA’ya göre günlük protein tüketiminin yetişkin erkeklerde 56 gram, kadınlarda ise 46 gram’dır. Çocuklarda ise 19 ile 34 gram arasında değişmektedir. Hamileyseniz veya hastaysanız bu durum değişebilir.

Hoşunuza gidebilir