Son derece özenerek yaptığınız makyajınız birkaç saat sonra akıyor ve pek de istediğiniz gibi durmuyorsa, muhtemelen primer kullanmıyorsunuz.  Makyajınızın düzgün bir zeminde yapılması ve kalıcı olması için hayati önem taşıyan makyaj malzemesi primerdir. Bu konuda bütün makyaj profesyonelleri hemfikirdir.

Primer yüzünüze nemlendiriciden sonra, makyaja başlamadan önce sürdüğünüz bir malzemedir. Primer kullandıktan sonra üzerine fondöten sürebilirsiniz ama primer kullanmadan, fondöteni direk cildinize uygulamayın.

Primer kendine has özelliği nedeni ile üzerine sürülen fondöten parçacıklarının tutunması için sağlam bir zemin oluşturur. Ayrıca cildi besler ve makyajın direk olarak cildiniz ile temas etmesini önler.

Primer kullanımı ile elde edilecek yararlardan bazıları şunlardır:

 • Primer cilt yüzeyini pürüzsüzleştirir.
 • Teninizdeki farklı tonları birbirine yakınlaştırır.
 • Geniş gözenekleri gizler,
 • İnce kırışıklıkları kapatır.
 • Cildi nemlendirir.

Primer Kullanmak Fark Yaratır

Primer kullanmak düzgün bir makyajın olmazsa olmazıdır. Pirmer günlük makyajın altına sürüldüğünde hem bakım ürünü olarak görev yapar, hem de istenmeyen kusurları kapatan bir kozmetik malzemesidir.

Piyasada satılan primerler her cilt türüne uygun olarak hazırlanan özel bir formül ile üretilmişlerdir. Primer kullanmak, makyaj yapan birisi için ekstra bir harcama değil, kesinlikle bir zorunluluktur.

Primer  Uygulama Tekniği

Primer kullanmaya başlamadıysanız ama denemeyi düşünüyorsanız bu bölümde size primer uygulama tekniğinden bahsedelim.

Primer uygulama tekniğini uygulayarak, yaptığınız makyajın siz ondan vazgeçinceye kadar kalıcı olmasını sağlamak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

Makyajdan Önce Cildinize Her Gün Uyguladığınız Bakımı Uygulayın

Makyajınızın güzel görünmesini istiyorsanız, günlük temizlik ve bakım basamaklarını atlamayın. Yüzünüzü temizlemek için yumuşak bir temizleyici kullanın, daha sonra peeling uygulayın.

Primer Uygulaması

Primerinizden çok küçük bir miktarı elinize alın. Yüzünüze sürün. Daha sonra sadece parmak uçlarınızı kullanarak, ürünü burnunuzdan dışarı doğru yedirerek sürün. Primer tamamen cildiniz tarafından emildiğinde, yüzünüz daha parlak ve aydınlık görünür. Fondöteniniz de yüzünüzde tutunabilecek bir zemin bulur.

Primerin yüzünüze iyice oturması ve düzgün bir zemin oluşturması için sürdükten sonra birkaç dakika bekleyin. Böylece cildinize primeri emmesi için vakit vermiş olursunuz.

O günkü amacınız çok hafif bir makyaj ise primerden sonra fondöten kullanmasanız da olur. Buradan anlaşılacağı gibi iyi bir makyaj için fondöten olmayabilir ama primer mutlaka gereklidir. Primer ciltteki gözenekleri azaltır ve ciltte oluşmuş birtakım kızarıklıklar varsa onların görünmesini engeller. Asıl görevi cildi pürüzsüz hale getirerek, makyaja hazırlamaktır.

 Primeri Doğru Kullanmak İçin İpuçları

Primer kullanma sırasında unutulmaması gereken ipuçları şunlardır:

 • Makyajınıza başlamadan önce ilk yapacağınız iş, cildiniz temizlemek ve nemlendirmek olmalıdır.
 • Makyajda her zamanki altın kural ‘’daha az daha iyidir’’, primer kullanımı için de doğruluğunu korur. Bu nedenle primer kullanacağınız zaman yüzünüze fazla ürün sürmeyin.
 • Sürdüğünüz ürünü parmaklarınızla yüzünüze iyice yedirin. Daha sonra 1-2 dk. kadar bekleyin.
 • Yapı olarak donuk ve solgun bir cilde sahipseniz, renkli primer kullanın Böylece cildiniz parlar ve canlanır.
 • Fondöten kullanacaksanız ve su bazlı fondöten tercih ettiyseniz, primeriniz de su bazlı olsun. Fondötenin ve primerin yapısının aynı olması birbirleri içinde daha iyi karışmalarını, yani daha iyi harmanlanmalarını sağlar.
 • Primer kullandığınıza, gözlerinizin çevresine ve göz kapaklarınıza da uygulamayı ihmal etmeyin. Böylece göz makyajının akmasını önlersiniz. Ayrıca göz çevresindeki cildin kırışmasına izin vermemiş olursunuz.
 • Eğer göz çevresinde daha önceden oluşmuş kaz ayakları varsa primer bu çizgileri de yumuşatarak hafifletir.

Primer Seçiminde Cilt Tipinin Önemi

Cildiniz için doğru olan ürünü seçmek için, cildinizin tipini iyice öğrenin. Cilt tipine göre primer seçmek için dikkat edilecek noktalar şunlardır:

 • Cildiniz kuru ve pul pul olmaya meyilli ise, nemlendirici özelliği olan bir primer seçin. Alacağınız ürünün üzerinde rahatlatıcı, nemlendirici ya da canlandırıcı kelimelerini arayın.
 • Cildiniz yağlı ise, cildin yağ üretimini azaltmak ve parlaklığı en aza indirmek için matlaştırıcı bir primer kullanın.
 • Akneye eğilimli ya da çok hassas bir cildiniz varsa su bazlı bir primer size uygundur. Silikon bazlı primer cilt gözeneklerini tıkayarak, tahrişe yol açabilir.
 • Olgun ve yaşlanan bir cildiniz varsa besleyici içeriğe sahip bir primer tercih edin. Primerinizin özellikle antioksidanlar içermesine özen gösterin.

Hoşunuza gidebilir