Beyaz Yılankökü

Bitkileri ne kadar tanıyorsunuz? Şimdi bitkilerin dünyasına giriş yapalım ve hangisi iyi hangisinden uzak durmalıyız öğrenelim!

Bitkilerin dünyasına giriş yapacaksanız birkaç şeyi bilmekte fayda var. Gezi olur, bir şekilde denk gelirseniz işinize yarayacak bazı bilgilendirmelerden bahsetmek istiyoruz. Bazılarının yenilebilir bitkiler olduğunu bazılarının ise asla yenilmemesi gerektiğini öğreneceksiniz.

1- Güvenli: Rafflesia

Rafflesia

Rafflesia büyüklüğü bile bilinir. Onu bizim buralarda değil de özellikle Güneydoğu Asya’da görebiliriz. O bölgenin insanları Rafflesia’yı toplarlar ve ondan faydalanırlar. Dolayısıyla Rafflesia etkileşime girebileceğiniz bir bitkidir.

2- Güvenli: Wolffia Globosa

Wolffia globosa

Minicik olduklarına bakmayın aslında harika bir besleyicidir. Dünyanın en küçük bitkilerinden biri olan Wolffia Globosa A, B2, B6 ve C vitamini içerir. Nikotinik asit içerdiğinden zararsızdır.

3- Güvenli: Aloe Vera

Photo by Ray Piedra from Pexels

Onu tanıyorsunuz hatta yetiştirenleriniz bile vardır. Aloe Vera hakkında bizde birçok yazı yayınladık. Göz atmak için buraya tıklayınız. Antioksidan ve anbakteriyel özelliklere sahip Aloe Vera cilt için özellikle harikadır.

4- Güvenli: Devedikeni (Boğa Devedikeni)

Devedikeni

Ülkemizde Devedikeni olarak biliniyor. Yurt dışında (Bull thistle) Boğa Devedikeni biz her iki şekilde de yazdık. Bu bitki de güvenilir sularda diyebiliriz. Kökleri, sapları, çiçekleri ve yaprakları kurutulabilir. Çayını yapan bile var. Yalnız kurumasına dikkat etmek lazım aynı zamanda güçlü bir yanıcıdır. Tamamen kuruduğunda yanıcı özelliği güçleniyor.

Şimdi uzak durmamız gerekenlerden bahsedelim!

1- Tehlikeli: Kanayan Diş Mantarı

Kanayan Diş Mantarı

Bizim milletin özellikle doğada gezenlerin mantara karşı bir hassasiyeti var. Neyse ki bahsedeceğimiz mantar genellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da görülüyor. Ama yine denk falan gelirsiniz aman ha diyelim! Öncelikle araştırmalar söylüyor ki bu kanayan diş mantarı öldürücü değil ama mide bulantısı ve kendinizi kötü hissetmenizi sağlıyor. Güçlü bir susuzluk çekmeniz de olası. Hiç bulaşmamak gerekiyor!

2- Tehlikeli: Red Cup Mushroom (Scarlet Cup)

Scarlet Cup

Bunun direk İngilizce adıyla yazdık ki Türkçe karşılığında durum biraz karışık farklı türleri de katıyor. Ancak adından anlayacağınız üzere kırmızı bardak şeklindeki mantar diyebiliriz. Güzelliği sizi aldatmasın yenilebilir değildir. Besin değeri yoktur, uzak durmanız gerekir.

3- Tehlikeli: Beyaz Yılankökü (White snakeroot)

Beyaz Yılankökü

Masum göründüğüne bakmayın, geçmişte birçok kişinin ölümüne neden olmuş. Çok güçlü bir zehirlenmeye sebebiyet verir. Eskiden süt sayesinde bu zehirlenme oluyormuş. İnekler bu otu yiyor. Tabi sütünü sağan masum köylü zehirleniyor. Neyse ki günümüzde sütün üretim ağı olduğundan bu zehirlenme biçimi nadir görülür. Ama kırsal kesimde bu risk var.

4- Tehlikeli: Melek Borusu (Angel’s trumpet)

İsminin melek olduğuna aldanmayın. Hiçbir zaman bu bitki yenilmemelidir. Yerseniz ne olur, felç, halüsinasyonlar ve şiddetli ağrılar ve sonu ölüme kadar malesef gidebiliyor. Bazı insanlar bunu bahçelerinde yetiştiriyor. Çocuklardan ve hayvanlardan uzak tutmalısınız! Ve yetiştirmeyin.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner