Oje sürmeyi herhalde kimse “tehlikeli” kategorisine sokmaz. Ama bu yazıyı okuduktan sonra fikrinizi değiştirebilirsiniz.

Ojeyi direk olarak derimize sürmüyoruz ama bu güzellik malzemesi kesinlikle tehlikeli ve tabi ki zehirli. Yüz kremlerinden daha fazla kimyasal madde içeriyor. Bu maddelerin bazılarının neler olduğuna bir göz atalım.

Ojede Bulunan Zehirli Maddeler

“Zehirli madde içermez” ibaresi bulunan ojeler bile tolüen, formaldehit ve DBP (Dibutyl phthalate) içerir. Bunlar ürkütücü şeylerdir. Hepsi vücut tarafından kolayca emilir.

Tolüen

Bu madde ojeyi daha pürüzsüz yapmak için kullanılır. Benzinde oktan arttırıcı rolü oynayan bu zehirli kimyasal, TNT yapımında da genellikle hammadde olarak kullanılır. Baş ağrısı, mide bulantısı, anomali oluşumu, böbrek ve karaciğer hasarına neden olur. Sinir sistemine negatif etkisi vardır. Beyne kadar giderek GABA, dopamin ve diğer sinir taşıyıcıları da etkiler. Bu de beyinde dejenerasyona yol açabilir. Bunun sonucu olarak da krizler, beyin fonksiyonlarında düşüş ve körlük yaşanabilir. Avrupa Birliği tolüen kullanımını yasaklamıştır.

DBP (Dibutyl Phthalate)

Bu madde ojenin pul pul olmasını ve ufalanmasını engellemek için kullanılır. Laboratuvar hayvanlarında kansere neden olduğu görülmüştür. Uzmanlar bu maddeyi üreme ve gelişme zehri olarak adlandırıyor. Avrupa’da kullanımı yasaklandı fakat Amerika’da hala kullanılıyor. 2006’da yapılan bir araştırmada 2,600 kişinin idrar örneğine bakıldı. Genellikle yetişkinlerde ve özellikle kadınların idrar örneklerinde bu maddeye rastlandı.

Formaldehit

Koruyucu ve steril edicidir. Bazen de eşyaları mumyalamak için kullanılır. Böyle bir maddeyi neden tırnağınıza sürmek isteyesiniz? Akciğer ve nazal kansere yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından kanserojen madde olarak kabul edilmiştir. Tırnak sertleştirici olarak görev yapar ve buharlaşma özelliği sayesinde içinize çekmenize neden olur. Genellikle gözlerde, burunda ve boğazda tahrişe sebep olur. Evdeki bir çok malzemede bulunan bir maddedir.

Bu maddeleri içermeyen ojeler kullanmaya çalışın veya doğal malzemelerle kendi ojenizi kendiniz yapın 🙂

Hoşunuza gidebilir