Her sene nüfusun %50’sinin tütün yüzünden yaşamını yitirdiğini biliyor musunuz?

Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından verilen bilgiye göre 1.1 milyar insan sigara içiyor ve akciğer kanserinden dolayı ölümlerin %90’ı sigara içmekten oluyor.

Sigara içerken 7,000’den fazla zehirli madde içinize çekiyorsunuz.

Sigara içmek sağlığı nasıl etkiliyor?

Akciğer hastalıkları direk sigara içmekle bağlantılıdır. Bu zehirli kimyasalları içinize çekmek kalp rahatsızlıklarına ve damarlarda plak oluşumuna neden olur.

Nikotin kortizolün (stres hormonu) yükselmesine sebep olur.

Sigara içmenin yol açtığı diğer rahatsızlıklar ise:

  • Osteoporoz
  • Kısırlık
  • Kan şekeri sorunları
  • Uykusuzluk
  • Hormon dengesizliği

Nikotin beyin bariyerlerini aşarak mutluluk hissi veren dopamin salgılanmasına neden olur, bu nedenle de hızlıca bağımlılık yapar.

Bir süre sonra da tersine belirtileri ortaya çıkar – sürekli bir sigara daha yakma isteği giderek artar ve asabileşmeye başlarsınız.

Bu belirtiler arttıkça daha fazla nikotin alıp ilk başlardaki o mutluluk veren hissi yakalamak istersiniz. Bir çok kişi farkında olmayabilir ama nikotin fazlasıyla bağımlılık yaratır. Sigarayı bırakmak diğer bağımlılık yaratan uyuşturucuları bırakmaktan daha zor olabilir.

Eğer sigara başlama nedeniniz bir şeylerle baş edebilmek veya sosyal ortamsa sigarayı bırakmak daha zor olabilir. Çünkü savunma mekanizması devreye girerek engeller yaratacaktır.

Sigara içmek vücuttaki birçok faydalı vitamin ve mineralin azalmasına neden olur. Alınan takviyeler de bu kayıpların yerini tutmaz.

Sigarayı nasıl bırakabilirsiniz?

Sigarayı içmeyi tamamen bırakmanızı öneririz çünkü sağlığını açısından en iyisi budur. Canınız sigara istediğinde ortaya çıkan zorlayıcı semptomlarla baş edebilmeniz için bazı yöntemler var.

1. Fiziksel aktivite

Her gün kendinizi çok zorlamadan, makul ölçülerde spor yapmak sigara içme isteğini ve sinirlilik, asabiyet gibi belirtileri azaltır.

2. Nikotin bandı

Sigarayı bırakamayan bir çok kişinin başvurduğu bir yöntem. Uygun ilaçlarla birlikte kullanıldığında sigaraya bırakma konusunda daha da etkili olabiliyor. Hem nikotin bandını hem de yanında alınabilecek uygun ilaçları kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

3. Akapunktur

Nikotin Bağımlılığından Kurtulmanın Ve Sigarayı Bırakmanın 8 Yolu

Halen üzerinde daha fazla araştırma yapılması gereken bir yöntem olsa da, akapunktur sinirleri, akciğeri ve solunum yollarını etkileyerek sigara içme isteğini azaltır.

4. Hipnoterapi

Hipnoterapi, sigara içmeyi sağlıksızlık, kuruluk gibi kötü hislerle bağdaştırarak kişiyi sigaradan soğutuyor.

5. Magnezyum

Magnezyum, dopamin salgılamakla sorumlu olan NMDA alıcılarını uyararak tütün bağımlılığını azaltmaya yardımcı olur.

Rahatlamaya neden olan sinir ileticisi GABA’yı geliştirerek nikotinin NMDA alıcıları üzerindeki etkisini azaltır. İngiliz tuzu (Epsom) banyosu veya doğal rahatlatıcı tozlarla yapılan banyolar magnezyumu en hızlı ve kolay alma şeklidir.

6. Koku alma egzersizi

Yapılan bir çalışmada, REM uykusunu geçtikten sonraki 2.derece uykuda bir grup insana sigara, bozuk yumurta ve balık gibi şeyler koklatılıyor. Sonuçta bu kişilerin haftanın geri kalanında daha az sigara içtiği görülüyor.

7. Misket limonu

Ne zaman canınız sigara isterse bir iki dilim misket limonu yiyin. Misket limonu süper bir C vitamini ve antioksidan deposudur.

Misket limonu 2-4 mg’lik nikotin sakızının yerini tutabilir ama sigara içme isteğini aynı derecede azaltamayabilir.

8. Dikkat etmek

Zor bir süreci atlatmak için sürekli pratik yapmak, bazı şeyleri yapmaya ya da dikkat etmek etkili bir yöntemdir ve sigarayı bırakma sürecinde de yardımcı olur.

 

Hoşunuza gidebilir