Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından verilen bilgiye göre 1.1 milyar insan sigara içiyor ve akciğer kanserinden dolayı ölümlerin %90’ı sigara içmekten oluyor.

Sigara içerken 7,000’den fazla zehirli madde içinize çekiyorsunuz.

Akciğer hastalıkları direk sigara içmekle bağlantılıdır. Bu zehirli kimyasalları içinize çekmek kalp rahatsızlıklarına ve damarlarda plak oluşumuna neden olur.

1. Nikotin kortizolün (stres hormonu) yükselmesine sebep olur.

Sigara içmenin yol açtığı diğer rahatsızlıklar ise:

  • Osteoporoz
  • Kısırlık
  • Kan şekeri sorunları
  • Uykusuzluk
  • Hormon dengesizliği

Nikotin beyin bariyerlerini aşarak mutluluk hissi veren dopamin salgılanmasına neden olur, bu nedenle de hızlıca bağımlılık yapar.

Bir süre sonra da tersine belirtileri ortaya çıkar – sürekli bir sigara daha yakma isteği giderek artar ve asabileşmeye başlarsınız.

Bu belirtiler arttıkça daha fazla nikotin alıp ilk başlardaki o mutluluk veren hissi yakalamak istersiniz. Bir çok kişi farkında olmayabilir ama nikotin fazlasıyla bağımlılık yaratır. Sigarayı bırakmak diğer bağımlılık yaratan uyuşturucuları bırakmaktan daha zor olabilir.

Eğer sigara başlama nedeniniz bir şeylerle baş edebilmek veya sosyal ortamsa sigarayı bırakmak daha zor olabilir. Çünkü savunma mekanizması devreye girerek engeller yaratacaktır.

Sigara içmek vücuttaki birçok faydalı vitamin ve mineralin azalmasına neden olur. Alınan takviyeler de bu kayıpların yerini tutmaz.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir