Bilim insanları bir volkanın patlamasına engel olmak için stratejiler üzerinde çalışıyor. Eğer bu volkan patlarsa dünya iklimi üzerinde korkutucu etkileri olabilir.

Nasa araştırmacıları, dünyanın en tehlikelilerinden biri olan ve Yellowstone Milli Parkı’nda bulunan volkanın temeline doğru kazmanın bir çözüm olabileceğine inanıyorlar. Volkanı soğutmak için yüksek basınçlı su içeri doğru pompalanacak böylece magma tabakasındaki sıcaklık açığa çıkacak ve patlaması engellenmiş olacak.

Patlama ihtimali olan bir volkanı delmenin bir çok potansiyel tehlikesi vardır diyor Nasa görevlilerinden Brian Wilcox.

“Magmanın tepesinden delip onu oradan soğutmaya çalışırsanız bu çok riskli olabilir.” diye de ekliyor BBC’ye yaptığı bir açıklamada.

“Bu işlem magmanın tepesindeki kısmı çatlamaya ve kırılmaya daha yatkın yapabilir. Bu da normalde çıkmayacak olan tehlikeli gazların magmanın tepesinden çıkmasına neden olabilir.”

Brian Wilcox patlamaya hazır olan bu volkanın dünyaya çarpma ihtimali olan bir asteriod veya kuyruklu yıldızdan daha büyük bir tehlike oluşturduğunu düşünüyor.

Volkanın patlamasının dünya üzerinde uzun vadeli negatif etkileri olabilir, buna dünya çapında açlık ve atmosfere çok yüksek miktarda kükürt dioksit karışması da dahildir. Birleşmiş Milletlerin öngörüsüne göre böyle bir durumda küresel yiyecek stokları sadece 74 gün yetecek.

Yanardağ araştırmacılarının en büyük korkusu rüzgar ile yayılan ve dağılan küller. “Rüzgara karşı oturan insanların büyük kül parçaları konusunda dikkatli olmaları gerek.” diyor Larry Mastin, USGS yanardağ araştırmacısı.

Büyük patlamalar küllerin rüzgarla etrafa dağılmasına neden olan şemsiye bulutlar oluşturur ve potansiyel olarak kıtanın yarısına küller yayılabilir diye de ekliyor Larry Mastin.

Ciddi büyüklükte patlamalar ortalama olarak 100,000 yılda bir oluyor. En yakın zamanda olan büyük patlama 27,000 yıl önce Yeni Zelanda’da Taupo’da oldu.

US Geological Survey (ABD Jeolojik Araştırmaları) internet sitesi Yellowstone’daki volkanın yüzyıllar boyunca patlamayacağını söylüyor. Fakat Yellowstone yaklaşık olarak 600,000 yıllık bir döngüde patlıyor diyor Bay Wilcox ve “son patladığından bu yana neredeyse 600,000 yıl geçti.” diye de ekliyor.

Nasa’nın planı Yellowstone’da 10 km dibe doğru delip su pompalamak ve bu suyun sonra yavaşça geri çıkması. Projenin maliyeti yaklaşık 2.69 milyar sterlin olarak hesaplanıyor. Gelecekte burada jeotermal bir tesis kurularak elektrik elde edilebilir.

Hoşunuza gidebilir