Müzik dinlerken tüylerin diken diken olması veya boğazın düğümlenmesi gibi hisler yaşamak az görülen ve kendine has tepkilerdir.

Eski bir Harvard mezunu olan Matthew Sachs, geçen sene konuyla ilgili bir araştırma yapmış. Müzik dinlerken ürperen kişiler üzerinde yaptığı araştırmada bu hissin nasıl tetiklediğini anlamaya çalışmış.

Araştırma 20 öğrenci üzerinde yapılmış, bunların 10 tanesi müzik dinlerken yukarıda belirttiğimiz hisleri yaşıyormuş, 10 tanesi yaşamıyormuş. Hepsinin beyin taraması yapılmış.

Yapılan tarama sonucu müziğe duygusal ve fiziksel tepki verenlerin beyin yapılarının diğerlerine göre farklı olduğunu keşfetmiş.

Müziğe Tepki Verenlerin Beyin Yapısı Farklı Oluyor

Müzik dinlerken nasıl bir tepki verirsiniz?

Araştırma, bu kişilerde duyma korteksini ve duyguları işleyen alanları birbirine bağlayan liflerin daha yoğun olduğunu göstermiş. Yani bu demek oluyor ki bu tür kişilerde duyma korteksi ve duygular kendi aralarında daha iyi iletişim kuruyor.

Eğer müzik tüylerinizi ürpetiyorsa daha güçlü ve yoğun duygulara sahip olma eğilimindesinizdir.

Ayrıca bu hisler, laboratuvar ortamında kontrol edilemeyen, belli bir şarkıya bağlı hatıralarla da bağlantılı olabilir.

Bu ilk araştırma küçük bir grup üzerinde yapılmış olsa da, Sachs araştırmayı ilerletip belli tepkiler verdiren şarkılar dinlendiğinde beyin aktivitelerini gözlemleyecek.

Bu araştırma sayesinde verilen tepkilerin nörolojik nedenlerini bulmayı ve ileride bunları psikolojik sorunları tedavi etmede kullanabilmeyi umut ediyor.

“Depresyon hayattan zevk almayı engeller. bir terapist ile müzik sayesinde duyguları yeniden keşfedebilirsiniz.”

Hoşunuza gidebilir