Düşük serotonin (mutluluk hormonu) seviyeleri iştahınızı, uyku düzeninizi, hafızanızı ve tabii ki ruh halinizi etkiler.

Bu durumları düzeltmek için size 11 süper güçlü, zihninizi rahatlatacak, odaklanmanızı ve motive olmanızı sağlayacak yöntemleri sunuyoruz.

Mutluluğu Arttırmanın 11 Doğal Yolu

1. Daha fazla triptofan alın

Öncelikle triptofan nedir bunu bilmeniz gerekiyor. Bir aminoasit olan ve serotonin üretimini sağlayan bu besini aldıkça daha mutlu günler sizi bekliyor olacak.

Genelde et, yumurta , fındık ve tohumlarda bulunuyor. Bunları temel atıştırmalık yaparak günlük yaşamınıza katabilirsiniz.

2. Masaj yaptırın

Masajın ruh halinizi etkilediğini daha önce tahmin etmişsinizdir ancak sonucun sadece kaslardaki gerginlik olmadığını muhtemelen bilmiyordunuz.

Araştırmalara göre masaj yaptırmak kortizol oranını %30 oranında düşüyor. Stres hormonu olarak da bilinen kortizolun fazla üretilmesi halinde beyin bloklanıyor ve yeterince serotonin salgılayamıyor.

3. B vitamini alın

B vitamini ailesinden herşey daha iyi hissetmenizi sağlayacak faktörleri içerisinde bulundurur. B12 ve B6 gibi vitaminler serotonin üretimine yardımcı olur. Ayrıca yaşlı nüfusta B vitamininin depresyonu tedavi edebildiği kanıtlanmıştır.

Birçok kişi günlük olarak 5-10 mg kadar alarak faydasını görebiliyor ancak doktorunuzla görüşmenizde fayda var (ve gerekirse vitamin oranlarınız için kan testi yaptırmayı ihmal etmeyin!).

4. Güneş ışığından faydalanın

Dışarıda ne zaman güneş varsa beyniniz serotonin üretimine başlar.  Her sabah veya öğleden sonra en az 20-30 dakikanızı dışarıda geçirin. Bu arada güzel bir yeri görmeye gidebilir veya favori şarkılarınızı dinlerken yürüyüş yapabilirsiniz.

5. Diyetinize daha fazla magnezyum ekleyin

Genelde diyete eklenmeyen bir besin olsa da araştırmalara göre magnezyum eksikliğinin sık görülen bir durum olduğu kanıtlanmıştır. Bu mineral sadece serotonini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncınızı ve sinir fonksiyonlarınızı düzenler.

Şiddetli depresyon yaşayan hastalara da verilen magnezyumu diyetinize daha fazla ekleyerek kendinize daha faydalı olabilirsiniz. Genelde balık, muz, fasulye veya koyu yapraklı bitkilerde bulunur.

6. Daha pozitif olmanın yollarını bulun

Beyindeki serotonin seviyesini artırmanın bir yolu da bakış açınızı değiştirmektir. Araştırmalara göre daha pozitif olmak serotonin seviyemizi olumlu yönde etkiliyor. Kısaca etrafınızda sizi ve dünyanınızı iyi hisettiren ne varsa onu daha fazla yapın. Sevdiğiniz insanlarla sosyalleşerek, bir saatinizi zihin açan bir hobiyle geçirerek veya görsel olarak sizi mutlu edecek bir etkinlik sayesinde bunları sağlayabilirsiniz.

7. Şeker tüketimini azaltın

İlgi çekici şekilde düşük serotoninin önemli nedenlerinden birinin şekerli yiyecekler olduğu saptanmıştır. Bunun nedeni ise insülin üretimi sırasında serotonin üretiminde kullanılan bazı maddelerin insülin üretimine aktarılmasıdır. Bu yüzden fazla şeker tüketimi ruh halimize olumsuz etki yapabilir. Kendinizi diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıklardan koruyup, daha sağlıklı olmaya odaklanarak serotonin seviyenizi arttırabilirsiniz.

8. Meditasyon yapın

Evet, meditasyonun günlük hayatta kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacaklar şeyler listesinde en yukarılarda olması gerekiyor! Ayrıca meditasyon hayatımızın her alanında bize yardımcı olacak bir yöntem. Meditasyon yaptığımızda serotonin seviyemiz oldukça yükseliyor ve beynimiz serotonin üretirken ihtiyacı olan aside daha fazla ulaşabiliyor.

Ek olarak meditasyon yapmak stres hormonlarıyla savaşarak sizi mutsuz eden durumlardan ve vücutta biriken gereksiz stresten kurtulmanızı sağlıyor.

9. Daha sık egzersiz yapın

Eğer güneşle ilgili yukarıdaki tavsiyemize uyarsanız zaten birazcık daha fazla egzersiz yapmış olacaksınız, ancak buradaki kritik nokta tüm haftaya birtakım ekstra egzersizler eklemek olacaktır. Nabzınızı arttıracak herşey serotonin seviyenizi yükseltecektir, ayrıca endorfini de etkileyerek kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Daha geniş düşünerek, eğlenerek yapabileceğiniz egzersizleri belirleyin, bu suda aerobik hareketleri, dans sınıfı veya bir parkta aletlerle çalışmak olabilir.

10. Daha fazla C vitamini alın

C vitamininin serotonin konusunda B vitaminleri kadar acımasız olmasa da ruh halimiz ile güçlü bir bağlantısı olduğu araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. Bazı çalışmalara göre C vitamininin doğal bir antideprasan görevi görebildiği görülmüştür. Başka bir çalışmada ise C vitamini tüketen katılımcıların sadece bir haftada kendilerini daha mutlu hissettikleri görülmüştür. Bu sadece serotonin ile ilgili değildir, C vitamini diğer sinir taşıyıcılarının üretimini de sağlayarak kendimizi daha iyi hissettirir. Portakallar, çan biberleri, domates ve yeşil yapraklı sebzeler C vitamini için mükemmel besin kaynaklarıdır.

11. Stresinizi azaltmak için kendinize iyi bakmaya başlayın

Son olarak, kortizolun serotonin üretimini engelleyerek sizi mutsuz ettiğini anladınız. Bunun anlamı stresinizi azaltmak için yapacağınız herşey beyninizde üretilecek serotonin seviyesini yükseltecek ve sizi daha mutlu edecektir.

Kendine iyi bakmak her insan için farklı anlamlara gelebilir ancak bir an önce sizi gerçekten mutlu eden şeylerin listesini çıkartarak iyi ve mutlu hissetmek yolunda bir adım atabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir