Mutfakta sürekli el altında bulunması gereken bitkiler vardır. Maydanoz, kekik, fesleğen gibi… İsterseniz bu bitkileri mutfağınızın penceresinde yetiştirebilirsiniz. Hem mutfağınız yeşillenir hem de ihtiyacınız olduğunda elinizin altında bulunur.

Kişniş + Maydanoz

Kişniş ve maydanoz, soğuk sıcaklıkları en çok tercih ediyor: Doğu ya da batı yönünde olan pencereler ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu bitkilerin yetiştirilmesi kolaydır ve nadiren sulanması dışında bir ihtiyaçları yoktur. Gölgeli noktalarda, suyun buharlaşmasının daha az olduğunu unutmayın, bu nedenle yeniden sulamadan önce toprak yüzeyini kontrol edin. Aksi takdirde, maydanoz ve kişniş aşırı su sebebiyle solacaktır.

Limon Balsamı

Limon balsamı, kolay kolay büyüyen hafif otlardandır. Bu uzun ömürlü bitkiden yararlanmak için çok büyük olmayan bitkileri satın alın. Geniş saksıların içinde çok rahat ederler. Ancak haftada üç defa düzenli olarak sulanmaları gerekir.

Frenk Soğanı

Frenk soğanı, doğru koşullar göz önüne alındığında, yıl boyunca sürekli olarak büyüyecektir. Yeni çimlendirilmiş bitkiyi satın almaya bakın. Çünkü tohumdan yetiştirmek birkaç yıl sürebilir. Birkaç saat doğrudan güneş ışığı altında doğu veya batı penceresinde büyütün. Frenk soğanı nemli toprak sevmektedir.

Zencefil

Biraz daha baharat için zencefil ekimi yapmayı deneyin. İçeride, sıcak ve güneşli her yerde yetişebilir. Özellikle sıcak ortamları sevdiği için soğuk bölgelerden uzak tutun.

Nane

Sahip olduğunuz tek pencere çok küçük bile olsa yetiştirebileceğiniz bir bitki var. Nane, her ortamda ve her yerde rahatlıkla yetişebilir. Küçük bir güneş ışığı ve iki haftada bir sulama bile yeterli olacaktır.

Hoşunuza gidebilir