Mutfağın temizlenmesi, özellikle iş dönüşü veya ebeveyn olduğunuzda ya da çocuklar her şeyi karıştırmaya devam ederken sinir bozucu olabilir.

Saatlerce temizlemekle uğraşmaya gerek kalmadan ışıltılı ve taze bir mutfak istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

1- Rendeyi limonla temizleyin.

Limonu ikiye bölün ve rendeleme pozisyonunda rendeleyin. Sonra rendeyi ılık suyla durulayın bu kadar.

2- Fırındaki kalıntıların üstüne tuz dökün.

Pişirmeyi bitirdiğinizde, fırın hala sıcakken, dökülenlerin üzerine tuz serpin. Birkaç dakika bekleyin, tuz küle dönüşecek ve sıcakla etkileşime girecek, akabinde silme işlemini sağlayın kalıntılardan kurtulun.

3- Blender bıçaklarını kolayca temizlemek için limon dilimleri kullanın.

Limonu dört parçaya bölün. Dilimleri biraz buzluğa atın, soğusun. Sonra blendera atın ve 1-3 dakika karıştırın. Sonra boşaltın ve suyla durulayın. Böylelikle hem blender temizlenir hem de blender bıçakları daha keskin olur.

4- Tabaklarda kalan kokular için Türk kahvesi kullanın.

Kirli, tercihen kuru bulaşıkları lavaboya koyun ve üzerine birkaç kaşık kahve tozu serpin. Birkaç saniye bekleyin ve ardından kahve tozunu durulamadan yıkamaya başlayın. Ilık suyla durulayın ve hiçbir zaman olmadığı kadar parlak ve  tatlı kokulu bulaşıklara sahip olacaksınız.

5- Tencere veya tavada kalan su lekelerinden kurtulmanın pratik bir yolu var.

Tava kuru olsun biraz elma sirkesi ilave edin ve içine bir parça alüminyum folyo ile ovalayın. Birkaç saniye fırçaladıktan sonra, kimyasal reaksiyon nedeniyle kesinlikle normal olan siyah bir renk fark edeceksiniz.

Biraz su ve bulaşık deterjanı ile yıkayın ve “yeni gibi” görünen tavanıza hayran kalın. Ayrıca, paslanmaz çeliği çizen alüminyum folyo için endişelenmeyin. Bu böyle olmayacak çünkü çelik kadar sert değil.