Amsterdam’da yapılan Avrupa Meme Kanseri Konferansı’nda profesör Nigel Bundred tarafından sunulan araştırmaya göre “Herceptin” ve “Lapatinib” isimli iki ilacın etkileri test edildi.

Bu iki ilaç zaten meme kanseri tedavisinde halihazırda kullanılan ilaçlar, fakat bu sefer ilk defa bu iki ilaç birleştirilerek ameliyattan ve kemoterapiden önce kullanıldı. Elde ettikleri sonuçlara göre bazı meme kanseri türlerini 11 gün içinde yok edebildiklerini gördüler.

Meme Kanseri Tümörleri Kemoterapisiz Yok Edildi

Cancer Research UK tarafından finanse edilen bu araştırmada, bu ilaçları kullanma amaçları, kanser hücrelerinin büyümesine ve bölünmesine etki eden HER2 adı verilen bir proteinle savaşmaktı. Meme kanserinde bu proteinin yeniden görülme olasılığı diğer kanser türlerine göre de daha yüksek bir ihtimal.

Bu tedavinin diğer bir cazip yönü ise ameliyat ve kemoterapi ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır.

Saç dökülmesi, kusma ve yorgunluj gibi yan etkileri ortadan kaldıran bu tedavi vücut üzerinde daha az baskı oluşturuyor. Kemoterapi ne tek başına etkili bir yöntemdir ne de her hasta için doğru yöntemdir. Bu nedenle yeni alternatifler her zaman iyi karşılanır.

Çalışma Sonuçları

Bu çalışma için HER2 pozitif meme kanseri olan 257 kadın seçildi, yarısı yeni ilaç karışımı ile tedavi edildi diğer yarısı kontrol grubu olarak kullanıldı.

Sonuçta görüldü ki 2 hafta içinde yeni ilacı kullananların %11’inde hiç bir kanser hücresi kalmadı ve %17’sinde tümörler dramatik bir şekilde küçüldü.

Sadece Herceptin verilen kontrol grubunda ise kanseri hücresi yok olan hiç bir hasta olmadı ve sadece %3’ünde tümör küçülmesi görüldü. Tek ilaç yerine iki ilacın bileşiminin kullanılmasının kanser hücreleri üzerinde açık bir şekilde fark yarattığı görüldü.

Konuyla ilgili tek problem, Herceptin’in lisansın bu ilacı tek başına değil sadece kemoterapi ile beraber kullanmaya izin veriyor. Bu çalışmanın sonuçları bu karar değiştirmeye yardımcı olabilir.

Daha üzerine çok çalışma yapılması gerekse de yine de dünyanın en ölümcül hastalıklarından biri ile savaşma konusunda atılmış önemli bir adımdır. Tıbbın ve ilaçların her sene daha da hızlı gelişmesiyle tahminimizden daha kısa bir süre içinde bunun gerçekleştiğini görebiliriz.

Hoşunuza gidebilir