Kilo verme sürecini sizin için kolaylaştırmak adına, bazılarını daha önce hiç duymadığınız 6 ipucunu sizlerle paylaşmak istedik.

Diyet yapmak kolay iş değildir. Ana fikir sağlıklı beslenmeye başlamak gibi görünse de asıl yapılması gereken yeni bir beslenme düzenini alışkanlık haline getirmektir.

Kilo Vermek İsteyen Herkesin Bilmesi Gereken 6 Şey!

1. Dışarıda yemek yerken menüdeki en küçük porsiyonu seçin.

Photo by Valeria Boltneva from Pexels

Tüm menüye mutlaka bakın. Hamburgerciye gitseniz bile en küçük menüyü tercih edin. Yapılan son araştırmalara göre, ana yemek seçmek yerine atıştırmalık seçen kişiler, doysalar bile masadaki her şeyi yemeye eğilimden oluyorlar. O nedenle hangi restoranda olursanız olun, kendinize en küçüğünden bir ana yemek sipariş edin.

2. Daha olumlu olun! Pozitif düşünce kazanır.

Önemli olan sadece iyi düşüncelere odaklanmak ve hedeflerinizi pozitif bir şekilde kendinize tekrarlamaktır. Örneğin, “1 kilo verdim! Bu müthiş!”, “Yavaş yavaş ama emin adımlarla ilerliyorum!”, “Tatlıya hayır diyebilirim.”. Konuya daha pozitif yaklaşmak kilo verme sürecini sizin için kolaylaştıracaktır.

3. Tek başına yemek yemek daha iyidir.

Diyete başladığınız zaman ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek beklersiniz. Grup halinde yemek yiyen insanların daha çok yediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun nedeni grup halinde olunca masada daha çok vakit geçirilmesi, ve konuşurken, gülerken ne kadar yemek yendiğinin kontrol edilememesidir. Bu demek değil ki her zaman tek başınıza yemek yiyeceksiniz, ama masada önünüze kendi yiyeceğiniz kadarını, diyetinizdeki porsiyonu alın. Böylece masadaki sohbete dahil olduğunuzda ne kadar yediğiniz konusunda endişe duymazsınız.

4. Acıktığınızda muz koklayın!

Kulağa çok garip geliyor olabilir ama açken elma, nane veya muz gibi yiyecekleri koklamanın beyni kandırarak tokluk hissi yarattığı kanıtlanmıştır. 3.000 gönüllünün katıldığı bir çalışmada, açken bu yiyecekleri koklayan kişilerin iştahlarının azaldığı ve daha hızlı kilo verdikleri görülmüştür. İnanılmaz değil mi!

5. Mavi en sevdiğiniz renk olacak.

Yeni yapılan bir araştırma mavi rengin iştahı azalttığını göstermiştir. Bu bilgi ışığında yemek masanızda ufak değişiklikler yaparak mavi masa örtüsü, mavi tabaklar, mavi peçeteler, mavi bardaklar kullanmaya başlayabilirsiniz. Buna renklerin psikolojisi denir, sarı, kırmızı gibi bazı renkler iştah açıcı olarak bilinirken, mavi renk bunun tam tersine iştah kapatıcı olarak görev yapar.

6. Ayna karşısında yemek yiyin.

Bunu muhtemelen çok saçma bulacaksınız ama aynaya bakarak yemek yemenin yediğiniz miktarı 1/3 oranına indirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!