Karaciğer yağlanması günümüzde oldukça yaygın şekilde görülen rahatsızlıklardan biri olup insan hayatını ciddi derecede etkilemektedir.

Kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken önemli bir rahatsızlıktır ve düzenli şekilde kontrol edilmesinde fayda vardır.

Peki karaciğer neden yağlanır ?

En çok karşılaşılan nedenlerin başında alkol tüketimi gelir. Erkenden teşhis edilmemesi ve önlem alınmaması durumunda siroza kadar gidebilir. Alkolden sonra sırayı fastfood, abur cubur, ekmek, pasta, kurabiye ve benzeri beyaz unlu ve şekerli ürünlerin aşırı tüketilmesi alır. Kısaca aşırı ve sağlıksız karbonhidrat tüketimi de diyebiliriz. Obezite ve kolesterol sorunu yaşayan kişilerde bu risk daha da artar.

Karaciğer yağlanması hakkında bilmedikleriniz

Erken teşhis için her zaman olduğu gibi önce vücudunuzun size anlatmaya çalıştıklarına kulak verin. Karın bölgesinin sağ ve orta bölgesinde hissedilen sürekli ağrı, karaciğer yağlanmasının ön belirtilerindendir. Eğer ki iştahsızlık var ise bu da bir belirti olabilir. Kesin sonuç için düzenli olarak kan testi yaptırmak gerekir.

karaciğer yağlanması nasıl önlenir

Karaciğer yağlanmasını önlemek veya bundan korunmak içinse sağlıksız karbonhidrat tüketimini minimuma indirmek en iyisidir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih edebilirsiniz. Karaciğer yağlanmasına en iyi gelen şeylerden biri yeşil çaydır. Ayrıca enginarın da karaciğerin en büyük dostu ve temizleyicisi olduğunu unutmamak lazım. Doktor kontrolünde verilen egzersizleri düzenli olarak yapmak da tedaviye yapılabilecek en büyük katkıdır.

Hoşunuza gidebilir