Dünyada herhalde tuzdan sonra en yaygın olarak kullanılan baharat karabiberdir. Kökeni Hindistan olan bu baharatın yemeklere lezzet katmak ve hapşırtmak dışında sayısız faydası bulunur.

Karabiberi mümkün olduğunca tohum halinde alıp evde öğütmekte fayda vardır. Toz halindeki karabiber doğru koşullarda saklanmazsa nemlenip aroması uçabilir. Ayrıca günümüzde öğütülmüş karabibere ne yazık ki farklı maddeler katarak satanlar bulunuyor.

Kara bir Biberden Daha Fazlası: Karabiber

Makul miktarlarda kullanımı bağırsaklar için çok iyidir ama fazlaya kaçılırsa bağırsaklarda tahrişe yol açabilir.

Faydaları Nelerdir? 

Etken maddesi “piperin“dir. Solunum yolu hastalıklarına, öksürüğe, soğuk algınlığına, kabızlığa, hazımsızlığa, anemiye, diş hastalıklarına, ishale ve kalp problemlerine farklı şekillerde iyi gelir ve bir çok rahatsızlığı önleyicidir. Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Mide özsıvısının daha fazla salgılanmasını sağlar.

Çoğu kişinin yaşadığı gaz sorununa da birebirdir. Bağırsakta oluşan ve vücuttan atamadığınızda diğer organları ve göğsü sıkıştıran gazların atılmasına yardımcı olur.

İdrar söktürücü olması, toksinlerin atılmasına ve terlemeye yardımcı olması sebebiyle kilo vermeye çalışanların da tercih ettiği bir baharattır. Yapılan araştırmalara göre karabiberin yağ yakma özelliği de vardır.

Bir cilt hastalığı olan vitiligo içinde bir takım faydalarından söz edilmiştir.

Karabiberin hapşırtma özelliği aslında balgam söktürücü olduğu için burun tıkanıklığı ve sinüzite iyi gelir.

Antioksidan özellikleri sayesinde yaşlanma belirtilerini azaltır.

Alerjisi olan kişilerin dikkat etmesi gerekir tabi ama genel olarak sağlıklı ve yan etkisi olmayan bir baharattır.

Kaynak: http://www.1organik.com/karabiber-faydalari-ve-kullanimi.html

Hoşunuza gidebilir