Beyaz peynir milletçe en çok tükettiğimiz, sabah kahvaltısının olmazsa olmazı bir peynirdir. Genellikle sert ve hafif tuzlu olur. Akdeniz mutfağında sıkça her öğünde kullanılır.

Tükettiğimiz Beyaz Peynir Dünyanın En Sağlıklı Peyniri Olabilir

Lezzetli olmasının yanı sıra besin değeri açısından da oldukça zengindir ve dünyanın en sağlıklı peyniri olarak kabul edilir.

Tükettiğimiz Beyaz Peynir Dünyanın En Sağlıklı Peyniri Olabilir

İyi Peynir Nasıl Anlaşılır?

Beyaz peynirin içerdiği besin değerlerine göz atalım:

İyi değerler (100 gr için)

Protein (14 gr)
Fosfor (506 mg, günlük ihtiyacın %51’i)
Riboflavin (1.3 mg, günlük ihtiyacın 74% DV)
B12 Vitamini (2.5 mcg, günlük ihtiyacın 42% DV)
Kalsiyum (739 mg, günlük ihtiyacın 74% DV)

Kötü değerler (100 gr için)

Yüksek değerler:

Sodyum (1674 mg, günlük ihtiyacın %70’i)
Cholesterol (133 mg, günlük ihtiyacın %44’ü)

Beyaz Peynirin Başlıca 5 Faydası:

1. İnek sütünden yapılan ürünleri sindiremeyenler için uygundur
Bir çok kişi inek sütünde yapılan ürünleri sindirmekte zorluk çeker. Keçi veya koyun sütünden yapılmış kaliteli bir beyaz peynirde böyle bir sıkıntı yaşanmaz. Hatta, sadece inek sütünden yapılmış beyaz peynir almamakta fayda vardır. Tadı daha farklı olur ve mideyi zorlar.

İyi Peynir Nasıl Anlaşılır?

2. Histidin ve B6 vitamini kombinasyonu
Histidin dokuların gelişmesini ve yenilenmesini sağlayan çok önemli bir amino asittir. B6 vitamini de yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesi, protein ve yağların parçalanması, saçlar, gözler, karaciğer ve cilt için en çok önemlidir.

Bu ikisi bir araya geldiğinde histaminler ortaya çıkar. Bu bileşenler hastalıklara ve sakatlanmalara karşı verilen normal inflamatuar tepkinin bir parçasıdır. Alerjik reaksiyon ve kronik hastalıklar bakımından histamin tepkilerinden genellikle negatif olarak bahsedilir ama bu tepkiler gayet normaldir ve hastalıklarla savaşmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için gereklidir.

3. Yüksek protein içeriği
28 gramında 4 gram protein bulunur. Yapılan bazı araştırmalar sütteki proteinin insülin salgısı üzerinde pozitif etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle de beyaz peynir en sağlıklı peynirlerden biri olabilir. Ayrıca potasyum, magnezyum, kalsiyum ve yağ asitlerinin birleşimi de insülin salgısı, insülin hassaslığı ve glukoz kontrolü için faydalıdır.

4. Kalsiyum ve kemik sağlığı
Mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyumun kemik sağlığı için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Kalsiyum ayrıca kasların çalışmasına, sinirlerin mesajları taşımasına ve kanın gerektiği şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olur.

5. A Vitamini
A vitamini görme duyusu, üreme, hücreler arası iletişim ve bağışıklık fonksiyonları için önemlidir. Beyaz peynir A vitamini bakımından süper bir kaynaktır ve içerdiği yağ vücudun A vitaminini daha iyi emmesini sağlar.

Kaliteli beyaz peynir nasıl seçilir?

Kaliteli beyaz peynir nasıl seçilir?

Organik sertifikası bulunanları tercih edin.
Keçi veya koyun sütünden yapılanları tercih edin.
Beyaz peynir beyaz olmalıdır 🙂 Hafif sarımtırak ise bir problem var demektir.
Ekmek kırıntısı gibi parçalanmamalı ve üzerinde küçük delikler olmalıdır.

Göz atmalısınız: Kilo Vermeye Yardımcı En Güzel 11 Kahvaltı

Hoşunuza gidebilir