Bir çoğumuz düzenli aralıklarla kendimize yeni hedefler koyarız – ve yine aynı aralıklarla da o hedefleri gerçekleştiremeyiz.

Kendimizi demek ki daha hazır değilmişim, haftaya, gelecek aya ya da gelecek yıla yaparım diye de teselli ederiz. Başta bir şevkle hedefe kitleniriz, az bir çaba sarfettikten sonra da bugünlük yeteri kadar yaptım diyerek, “yeni bir hayat” olayını yavaştan almaya başlarız.

Peki neden hep böyle oluyor? Aslında cevap oldukça açık: Çünkü bir anda çok şey başarmak istiyoruz, çok hızlı olsun istiyoruz; çünkü yeni sorumluluklardan nefret ediyoruz; çünkü eski alışkanlardan vazgeçmek ve yeni bir şeyler denemek zor geliyor.

Bu Japon Tekniği İle Tembelliği Bir Dakikada Üzerinizden Atacaksınız

Kaizen veya 1 Dakika Prensibi

Japon kültüründe yer alan Kaizen pratiği kişisel gelişim için “1 dakika prensibi”ni içeriyor. Bu metodun temelinde yatan düşünce bir kişinin her gün aynı saatte 1 dakika boyunca bir şey yapması. Kimse için – en tembel olanlar için bile – bunu yapmak zor olmamalı. Ayrıca günde sadece 1 dakika sürecek bir şey için kimse yapmama bahanesi bulamaz.

Hedef şınav çekmek veya bir kitap okumak da olsa artık zevksiz bir görev olmaktan çıkacak, tam tersine sizi mutlu ve tatmin eden bir aktivite haline dönüşecek. Her seferinde küçük bir adım atmak sizi kişisel gelişim yolunda harekete geçirecek ve güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayacak.

Kendinize olan güven eksikliğini aşmak, suçluluk ve acizlik hislerinden kurtulmak çok önemlidir. İlerleyebilmek için zafer ve başarı hissini tecrübe etmeniz gerekiyor. Bu hislerden ilham alarak hareket ettiğiniz zaman, kendinize koyduğunuz hedefi gerçekleştirmek için yavaş yavaş daha fazla vakit harcamaya başlayacaksınız – belki ilk başlarda 5 dakika fazla harcayacaksınız ama bu süre zamanla yarım saate hatta belki daha uzun sürelere çıkacak. İşte bu sayede 1 dakika prensibi gösterdiğiniz gelişimi gözler önüne serecek.

Kaizen Japonya’da ortaya çıkan bir yöntem. Kelime iki kökten oluşuyor – “kai”(değişim) ve “zen”(akıl). Bu yöntemi bulan Masaaki Imai, bu felsefenin hem iş hayatına hem de özel hayata aynı şekilde uygulanabileceğine inanıyor.

Batı kültüründe yetişen insanlar için bu yöntem ilk bakışta şüpheli ve etkisiz gibi görünebilir çünkü o tür kültürlerde bir şeyi başarmak ancak çok fazla çaba harcayarak mümkün olabilir diye bir düşünce hakimdir. İnsanların omuzuna çok fazla yük bindiren zorlayıcı kişisel gelişim programları insanların tüm enerjisini alır ve onları yorgun ve başarıya ulaşamamış bir şekilde bırakır.

Kaizen ise herkesin istediği zaman, istediği yerde uygulayabileceği bir yöntemdir. Örneğin Japonya’da genellikle yönetim tekniklerini geliştirmek için bu yöntemi kullanırlar.

Yapmanız gereken tek şey başarmak istediğiniz şeyi tam olarak belirlemek, ondan sonra ilerlemeye hazırsınız zaten!

Hoşunuza gidebilir