Üniversiteden mezun oldunuz ve ilk işinizi buldunuz. Doğal olarak ofiste başınıza gelebileceklerle ilgili pek fikriniz yok. Bu liste ile sizi ilk iş gününüze hazırlayalım istedik.

İş Dünyasına Adım Atarken Bilmeniz Gereken 26 Şey

1. Tuvalete gitmenizde bir sakınca yoktur

İşin ilk gününde işin kültürüyle veya kurallarıyla ilgili hiçbir fikriniz yoktur. Genelde gergin olursunuz hatta bir gece önce doğru düzgün uyuyamazsınız. Ama şunu unutmayın ki kimseye ‘tuvalete gidebilir miyim?’ diye sormak zorunda değilsiniz. Bu durum hem utanç verici hem de gülünç bir davranış olabilir. Artık okulda değilsiniz ne de olsa. Sonuç olarak, kimseden izin istemeden tuvalete gidebilirsiniz.

2. “Tümünü yanıtla” demeden önce iki kere düşünün

Tümünü yanıtla seçeneğinin hem hayat kurtarıcı hem de ölümcül bir işlevi vardır. Yazdığınız mailleri göndermeden önce mutlaka iki kere kontrol edin. Arkadaşlarınıza yazdığınız bir mailin patronunuza da gitmesini istemezsiniz herhalde.

3. Eğer birşey olsun istiyorsanız, bunu gerçekleştirin

Önünüze çıkan fırsat ve iş olanakları iyi değerlendirin. İşe başladıktan çok kısa bir süre sonra başka bir departmana geçmek istediniz ama daha yeni başladığınız için buna pek imkan vermiyor musunuz? Hemen olmasa bile ilerleyen zamanda gerçekleşebilmesi için bunun tohumlarını atabilirsiniz. İlgilendiğiniz departmandaki kişilerle iletişim kurun, o departmanda çalışmak isteyebileceğinizi söyleyin. Böylece kafalarında bir yer edinmiş olursunuz. Bir süre sonra orada açılacak bir pozisyona dışarıdan birini bulmak yerine tanıdıkları ve bu işi isteyen sizi tercih edeceklerdir. Bir şeyi istiyorsanız, gerçekleştirmelisiniz.

4. Eğer bir yönetici ile konuşmak istiyorsanız, konuşun

İş yerinde yöneticilere genelde farklı gözle bakılır. Bu nedenle eğer bir şekilde bir yöneticinizle konuşma fırsatınız doğarsa, konuşmaktan çekinmeyin. Hem yöneticinizle güzel bir sohbet yakalayabilir hem de şirket içinde size uygun farklı bir pozisyona geçmenize yardımcı olabilir. Yöneticinizle konuşmaya çekinmeyin, inanın bu sizi diğerlerinden farklı kılacaktır.

5. CEO ile konuşmak istiyorsanız, konuşun

Elinize fırsat geçtiği zaman CEO ile konuşmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki o da bizim gibi bir insan.

6. İşler değişir

3 yılda 4 tane iş belki de 7 tane pozisyon değiştireceksiniz. Evet herşey değişebilir. Bunlara takılmayıp devam edin.

7. İş yerinden arkadaş edinebilirsiniz

İş yerinde tanıştığınız bazı insanlar daha sonra en yakın arkadaşlarınız haline gelebilir. Bu ihtimali göz ardı etmeyin.

8. Çok şeyler öğrenebileceğiniz inanılmaz insanlar olacak

İş yerinde gözünün içine baktığınız ve birşeyler öğrenmek istediğiniz insanlar olabilir. Bu demek değildir ki siz onların takip ediyorsunuz veya onlar ne derse onu yapıyorsunuz. İyi ya da kötü herkesten birşey öğrenebileceğinizi unutmayın. Karşınıza bir sürü şey öğrenebileceğiniz birçok insan çıkacak emin olun.

9. Büyük bir yetersizlik vardır

Her işte tahmininizden çok daha fazla beceriksiz insanlar vardır. Bu da aslında kendinizi gösterebilmek için büyük bir fırsattır. Umarız ofisten birileri bunu okumuyordur ama ne yazık ki doğru.

10. Terfi almak hem performansa hem de kimi tanıdığınıza bağlıdır

Terfi almak sadece kimi tanıdığınızla alakalı değildir. Ama siz tanımadığınız birine kefil olur musunuz? Tanımadığınız biri için kendinizi riske atar mısınız? Tanımadığınız birini işe alır mısınız?

11. Kültür değişimi herkese göre değildir

Her yerde olan bir durum gibi gözükse de insanları değişmeye zorlayamazsınız. Yapmamalısınız da.

12. İnsanlar şikayet ederler (ve hiç bir şey yapmazlar)

Bu durum bir gün içinde kaç kere yaşanacak sayın, çift haneli rakamlara ulaşacaktır kesin. Siz bu kişilerden olmayın. Eğer kendinizi şikayet eder halde bulursanız bununla ilgili birşey yapın. Kendi derdine çare bulma zahmetine girmeyen birini bir süre sonra kimse umursamaz.

13. İşinizin her kısmını sevmiyor olabilirsiniz

Bu durum birçok insan geçerlidir şüphesiz. Ama asıl sormanız gereken soru “buna değer mi?”

14. Yaptığınız şeyden zevk almak işin en önemli kısmı

Patronunuz önemlidir, ekibinizdeki herkes önemlidir. Bilgi alış verişiniz önemlidir. Maaşınız önemlidir. Fakat yaptığınız işi sevmiyorsanız bunların hiçbiri önemli değildir. Çünkü gün bittiğinde yaptığınız iş sizin işinizdir.

15. Temizlikçilere merhaba diyin

Onlar da hepimiz insanlardır. Birçok kişi onları görmezden gelir. Bu da üzücü bir durumdur. Gerçekten bir “merhaba” diyemeyecek kadar meşgul müsünüz? Yoksa onları görmezden gelmek için daha kötü bir sebebiniz mi var? Umarız yoktur.

16. Herkesle arkadaş olamayabilirsiniz

Herkesle arkadaş olamayabilirsiniz ama çok farklı kişilikler de olsanız herkesle iyi geçinmek güzel bir özelliktir.

17. Patronunuzla Facebook’da arkadaş olmayın

Gerçekten patronunuzun hafta sonu ne yaptığınızı görmesini ister misiniz? Bu hatayı sakın yapmayın, etrafınızda bu hatayı yapıp pişman olan arkadaşlarınız olacaktır.

18. Aynı evde yaşıyorsanız aileniz HER ZAMAN gününüzün nasıl geçtiğini soracaktır

Bazen gününüzün nasıl geçtiğini anlatmak hoşunuza gider ama bazen de hiç kimseyle konuşmayıp sadece kafa dinlemek istersiniz. Bu soru bazen dünyanın en rahatsız edici sorusu olabilir ama onlara susmalarını söylemek yerine bir dakikanızı ayırıp gününüzden bahsederseniz hayatı herkes için daha kolaylaştırmış olursunuz. Kendi evinize çıkarak da bu sorunu çözebilirsiniz tabi.

19. Öğle yemeğinizi evden getirin

Hem daha sağlıklı hem de daha ucuz olacaktır. Çok fazla düşünmeye gerek yok.

20. Bir şeyi iyi yaptığınızda gurur duyun

İşe başladıktan sonra, görev anlamında, diğer zamanlara göre çok daha fazla şey başarmış olacaksınız. Hergün küçük ya da büyük bir görevi tamamlayacaksınız, bunun farkında olmak önemli. Tamamladığınız görevleri göz ardı edip, sadece nerede yanlış yaptım diye düşüp takılmayın. Yaptıklarınızdan dolayı kendinizle gurur duyun ve nasıl daha iyi olabilirim diye odaklanın. Sonuç olarak daha mutlu ve daha üretken olacaksınız.

21. Her şeye ‘evet’ demeyin

Her şeye evet demeyin. Siz iyi niyetle ve daha çok iş yapıp insanları etkilemek için her şeye evet diyor olabilirsiniz ama sonuç öyle olmayacaktır. Hayır demek önceleri zor gelebilir ama kısa zamanda daha doğru olduğunu anlarsınız. Herşeye evet diyerek bir sürü işi ortalama yapmak yerine, hayır diyerek daha az işi en iyi şekilde yaparsınız. Siz de birinden bir iş yapmasını istediğinizde evet yaparım deyip o işi bitirememesindense size dürüst davranıp hayır yapamam demelerini tercih edersiniz.

22. Gün içinde spora gidin

Gün içinde spor salonları bomboş olur, saat 18:00’da giderseniz aletlerin önünde sıra beklemeye razı olursunuz. Diğer bir seçenek olarak ağırlık alıp evde çalışabilirsiniz.

23. İmkan buldukça topluluk önünde konuşma pratiği yapın

Bu sizin ileriye dönük kariyerinizde çok işinize yarayabilecek bir özelliktir ve herkes bu özelliğe sahip değildir. Eninde sonunda bir gün yaptığınız bir işi birilerine mutlaka sunmanız gerekecektir. Ekip toplantıları bu pratiği kazanmaya başlamak için iyi bir fırsattır. İleride bir gün yöneticiniz tarafından belli bir topluluğa hitap etmeniz istenirse buna hazır olmanız gerekir. Pratik yapmakla ve kendine güvenle bu işin de üstesinden gelebilirsiniz.

24. Telefon edin / ilgili biriyle konuşun

E-mail göndermek en kolay çıkış yoludur. Herkes bunu yapar, bazı insanlar acil işler için de mail gönderirler ama eğer durum bu kadar acilse mutlaka telefon ile bilgi verin veya ilgili kişiyle gidip konuşun.

İlgili kişiyle telefonda veya yüz yüze konuşmak sizi diğerlerinden ayırır. Ayrıca işiniz çok daha çabuk hallolur. Mail ortamı için ise durum böyle değildir. Eğer sabahın 9’unda acil bir mail gönderirseniz öğleden sonraya hatta gün sonuna kadar cevap alamayabilirsiniz.

25. Doğru pozisyonda oturun

Doğru bir şekilde oturmamak ileride size birtakım sağlık sorunları getirebilir. Özellikle çalışırken bel ve sırt ağrıları çok can sıkıcı olabilir. Bunu engellemek için oturuş pozisyonunuz mutlaka doğru olsun. Bu hem sizin çalışma performansınızı arttırır hem de omuz ve sırt sorunlarınızı azaltır.

26. Kendiniz olun

Ne olursa olsun kendiniz olun. Şirketinizin bir oda dolusu aynı insana ihtiyacı yoktur. Bu onlar için daha güvenli, kolay ve sıkıcı bir seçenektir ama bunu tercih ettiklerini dolaylı yoldan bile söyleseler o işten ayrılın. Eğer hala gerçekten kim olduğunuz bilmiyorsanız bulmanın vakti gelmedi mi?

Hoşunuza gidebilir