Dünyada her yıl 1 milyondan fazla kişi felç geçiriyor.

Hayat Bilgileri sizleri her zaman bilinçlendirmek adına faydalı paylaşımlar yapmaya özen gösteriyor. Bugünkü konumuz inme belirtisi olan güçlü belirtilerden ve uyarılardan bahsetmek. İnme kalp krizini andırır ama buradaki fark olayın beyinde gerçekleşmesidir. Beyin fonksiyonlarının çalışmasında en azından bir kısmının sorun olduğunda çok acil bir şekilde tıbbi yardım gereklidir. Oksijensiz kalınması durumunda kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

İnme belirtileri zamana yayılarak olabilir. Dolayısıyla en ufak bir şüphe de mutlaka derhal doktora gitmelisiniz. Bu belirtiler içerisinde ilk başta çok ciddi değil gibi düşündürecek olanlarda var ama durum öyle değil işinizi daha doğrusu hayatınızı ya da sevdiklerinizin hayatını şansa bırakmayın.

1- Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon beyin sinirlerine zarar verebilir. Ya da farklı bir görülme şekli olan kan damarlarının zayıflaması ve sızıntını ortaya çıkarak yırtılma durumu görülebilir. Bu da felç gibi sorunları ortaya çıkarıyor. Yüksek tansiyon hastaları çok dikkatli olmalı ve eğer düzenli hap kullanıyorlarsa doktorlarının verdiği ilaçlarını eksiksiz almalıdır. Düzenli kontrolleri de aksatmayın.

2- Görme Sorunları

İnme belirtilerinden bir diğeri görme sorunlarıdır. Şüphelendiğiniz kişi de görme kaybı var mı mutlaka sormalı ve sonrasında hastaneye götürmelisiniz. Sonuç ne olursa olsun şansa bırakılmamalı ve doktor görüşü alınmalıdır.

3- Yüz, Eller veya Bacaklarda Uyuşukluk

4- Baş Dönmesi ve Halsizlik

Beyin etkileniyor ve sonuç olarak kişi de farklı tepkimeler ortaya çıkıyor demiştik. Bunlardan ikisi de baş dönmesi ve sürekli yorgun hissetme halidir. Yerli yersiz oluyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

5- Güçlü Baş Ağrıları

İnme sırasında beyne giden kan akışı, kan dolaşımından oluşan sıkıntı sebebiyle engellenir ve kesintiye uğrar. Bunun sonuçlarından biri güçlü migren veya baş ağrısı olabilir. Her baş ağrısını buna yormak doğru değil ama çok güçlü bir baş ağrısı ise mutlaka doktora görünün.

6- Güçlü Boyun ve Omuz Ağrıları

Beyne giden kan damarlarından biri zarar görmüşse boyun ve omuzda sertleşme görülebilir. Çenenizi göğsünüze dokunamıyorsanız doktora görünmekte fayda var. Tabi aşırı kilo varsa bu durumun bununla alakası yoktur.

Kimler Risk Altında

  • Yüksek kan basıncı olanlar.
  • Yaşlı erkekler gençlere göre ve kadınlara göre inme geçirme riskleri daha fazladır.
  • Sigara içmek inme riskini arttırır.
  • Diyabeti olanlar çok dikkat etmeli.
  • Kalp hastalıkları olanlar çok dikkat etmeli.

Sonuç itibariyle düzenli kontrolleri yaptırmak ve doktorunuza düzenli görünmek son derece önemli. Ayrıca sağlıklı yaşamak için elinizden geleni yapmalısınız.

Çünkü artık sağlık gerçekten bir lüks. Hasta olmak çok kolay ve sağlık olmadığında neye sahip olduğunuzun bir önemi yok!

Hoşunuza gidebilir