Bazen soğuk bir içeceğe ihtiyaç duyarız. Sadece yazın için değil her zaman kullanabileceğiniz pratik yöntemleri sizin için hazırladık.

Bazen soğuk stoklarımız tükenir ve içeceğimizi hızla soğutmak için yöntemler ararız.

İşte bu yazımızda böyle acil durumlarda uygulayabileceğiniz içecekleri hızlı soğutmanın püf noktalarını bulabilirsiniz.

1. Tuzlu Su Yöntemi

Bu yöntemi kullanarak içecekleriniz 5 dakika içerisinde soğutabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan ise buz, yuz, su ve mümkünse ısı geçirmez özelliği bulunan büyük bir kase. Öncelikle kasenin içerisine aynı miktarda su ve buz koymalısınız. Daha sonrasına içerisine bolca tuz ekleyin.

Karışıma içeceğinizi koyduktan sonra 5 dakika bekleyebilir veya hızlı bir şekilde karıştırabilirsiniz. Karıştırmanız ısı transferini arttıracağı için çok daha hızlı soğumasını sağlayacaktır. içecekleri bu karışımın içerisinden çıkardıktan sonra şişelerinin yıkanması tavsiye edilir. Çünkü şişelerin etrafında kalan tuzlu su içeceklerinizin tadını bozabilir.

Soğutulması gereken içecek miktarı arttıkça karışım için kullanılan kaseniinde büyümesi gerekmektedir. Ayrıca bu yöntemin daha hızlı olmasını istiyorsanız o zaman içeceklerinizin küçük şişeler içerisinde bulunmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Bu soğutma yönteminin en fazla kullanılan yöntem olmasının sebebi şüphesiz ki hızlı bir şekilde sonuç vermesidir. Bunun altında ise bilim bulunmaktadır. Çünkü tuz suyun içerisinde çözüldüğünde klorür ve sodyum iyonlarına ayrılmaktadır. Bu da ortam ısısının daha fazla düşmesine neden olmaktadır. Ortamın ısısı daha fazla düşmesine rağmen donma gerçekleşmez çünkü suyun donma noktası da düşer. Buzların erirken suyun ısınmamasının sebebi de tam olarak budur. Bu karışım ile elinizde bir buzdan çok daha soğuk bir su elde etmiş olursunuz.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner