Yapay tatlandırıcılarla ve zehirli maddelerle dolu gazlı içecek tüketimi bir salgın gibi tüm dünyada giderek artıyor.

Yapılan son araştırmalar bu tür içeceklerin kemiklere çok zararlı olduğunu ortaya koysa da kimsenin bu içeceklerden vazgeçmeye niyeti gibi duruyor.

Birçok araştırmacı ve diyetisyen günümüzde sıkça rastlanan obezite sorununun bu içeceklerden kaynakladığını söylüyor. Ama bu da yeterli olmuyor. 3/4’ü şeker olan bu içecekleri tükettiğinizde aslında hafif aromalı ve gazlı bir şeker içmiş gibi oluyorsunuz. Daha net olmak gerekirse 1 kutu gazlı içecekte 11 yemek kaşığı şeker bulunuyor. Ayrıca yapay tatlandırıcılar da içeriyorlar ki bu da kan şekerini aniden yükseltip vücudun insülin salgılamasına sebep oluyor.

gazlı içeçekler

Tanıdığımız, bildiğimiz gazlı içecek markaları içlerinde sadece yapay tatlandırıcılar bulundurmakla kalmıyor aynı zamanda zehirli bir madde olan fosforik asit de barındırıyor. İsmi bile uzak durulması gereken bir madde olduğu hissini vermeye yetiyor öyle değil mi? Bu içecekleri içtiğiniz anda fosforik asit bağırsaklarınızı etkilemeye başlar. Burada bulunan magnezyum, çinko ve kalsiyuma yapışır. Vücudunuzun bu faydalı elementleri kullanıp kemiklere iletmesi gerekirken fosforik aside yapışıp idrar yoluyla vücuttan atılırlar. Kemik mineral yoğunluğu düşüklüğü bu ürünlerin diyet versiyonlarını içen kadınlarda daha düşüktür ama diyet içecekler de normalleri kadar zarar vermektedir.

Bu tür içecekler sadece yetişkinler için değil gençler için de çok zararlıdır ve bu içecekleri daha çok gençler tüketmektedir. Günümüzde 10 kız çocuğundan 9’unun ve 10 erkek çocuğundan 7’sinin yeteri kadar kalsiyum almadığını düşünürsek, aldıkları az kalsiyumu da fosforik aside kurban etmelerini istemeyiz herhalde. Kemiklerde kalsiyum eksikliği çocuklarda kırık, sakatlanma ve kemik hastalıkları riskini daha da arttırır.

Gazlı içecekler sadece kemik ve bağırsaklarınıza zarar vermekle kalmaz.

  • Dişlerin de baş düşmanlarından biridir. İçerdiği yüksek asit miktarı diş minelerine zarar verir. Diş minesi yok olunca dişler çürümeye başlar.
  • Kronik böbrek rahatsızlıkları ve böbrek taşına yol açar.
  • Karaciğere zarar verir.

Gazlı içeceklerin fazla tüketilmesi her şekilde zararlı ve vücudumuzda kalıcı hasar bırakma ihtimali çok yüksek. Başka bir deyişle bu tür içecekler içten içe bizi öldürüyor.

Ayda yılda bir buz gibi kolanın zararı olmaz ama önemli olan bu kaçamağı alışkanlık haline getirmemektir.

Hoşunuza gidebilir