Sizin de başınıza geliyordur mutlaka. Yeni biriyle tanışırsınız muhabbet akıyor gibidir, sonra yavaş yavaş anlamsız sessizlikler olmaya başlar.

Ne söyleyeceğinizi bilemezsiniz. Karşı taraf da aynı durumdadır. Garip bir ortam oluşur. O durumda ne yapmalısınız?

Aslında her konuşmayı canlı, akıcı ve ilgi çekici tutmanın basit bir kuralı var, kiminle ve hangi konuda konuşuyor olursanız olun.

Bir Konuşmayı Devam Ettirmenin Tek Kuralı

Ne söylerseniz söyleyin %30’unun yeni bilgi olduğundan emin olun!

Hiç bir konuşma aynı şeyler tekrarlandığı üzere çok uzun ömürlü olmayacaktır – sıkıcılaşmaya başlar ve bunu kıracak hiçbir motivasyon olmaz.

Yeni bir bilgi eklemediğiniz zaman muhabbet ters duran bir piramide benzer. Ne kadar çok aynı şeyi konuşursanız o kadar az bilgi alışverişi olur. %30 kuralını uygulayarak hem siz hem de arkadaşlarınız sürekli yeni şeyler öğrenebilirsiniz, konuşmayı canlı ve ilgi çekici tutarsınız.

Bir Konuşmayı Devam Ettirmenin Tek Kuralı

Örnek #1

Arkadaşınız: “O restorandaki yemek harikaydı!”

Söylememeniz gereken: “Evet, güzeldi.”

Söylemeniz gereken: “Öyleydi –  Ben özellikle kızartma yapma şekillerini beğendim. Geçen hafta gittiğim başka bir yeri hatırlattı…” (diğer restoran hakkında bilgiler vererek devam etmelisiniz).

Örnek #2

Arkadaşınız: “Sınav ÇOK zordu, ben kesin kaldım.”

Söylememeniz gereken: “Doğru, bayağı zordu.”

Söylemeniz gereken: “Haklısın, sence en zor soru hangisiydi? Kompozisyon kısmı çok kötü değildi, ben … hakkında yazdım… (hangi konuda yazdığınızı anlatın)

Neden Sadece %30 Yeni Bilgi?

Eğer çok fazla yeni bilgi vermeye başlarsanız konuşma tek taraflı bir hale dönüşür. Karşınızdaki kişi onu dinlemiyormuşsunuz hissine kapılabilir. Siz bildiğiniz her şeyi anlatırsanız, o bir karşılıklı konuşmadan ziyade ders vermeye döner.

%30 Kuralı İçin İhtiyacınız Olan İki Şey

Her iki kişi de konuşmayı devam ettirme konusunda istekli olmalı.

Karşınızdaki kişi bir yere yetişecekse, yorulmaya başladıysa veya konuşası yoksa bu kural muhtemelen işe yaramaz. Sorun değil – konuşmaya başka bir zaman devam edersiniz, her iki tarafın da daha istekli olduğu bir zaman.

Konuşma konusu daha fazla genişletilemiyorsa

Her konu yeni bilgi eklemeye imkan vermeyebilir. Birisi “Bu muzun tadı güzelmiş” gibi bir şey derse, buna ekleyecek çok bir şey bulamayabilirsiniz. Bu durumda, karşınızdaki kişinin söylediğine katılın ve konuyu ilerletmeye daha yatkın yeni bir konu açın.

Hoşunuza gidebilir