Herkesin bir rutini vardır. Artık bazı şeyleri her gün hiç sorgulamadan otomatik olarak yaparız. Ama bazı şeyleri bir kez daha düşünerek yapmak hayatınıza güzel ufak değişiklikler getirebilir.

Her Gün Yaptığımız 9 Yanlış

1. Banyo yaparken çok fazla sabun kullanmak.

Banyo yaparken çok fazla sabun kullanmak

Yaşlandıkça cildimiz kurur, sabun da bu duruma daha da katkı sağlar. Mümkün olduğunca az miktarda sabun kullanın ve sadece gerekli bölgelere uygulayın. Vücuttan akıp giden sabunlu temizlenmeye yeter de artar bile.

2. Dinlenme molalarını planlamadan çalışmak.

Dinlenme molalarını planlamadan çalışmak

Herkesin daha verimli olduğu bir zaman dilimi vardır. O zaman diliminde daha kolay konsantre oluruz, daha uyanık ve yaratıcı hissederiz ve bunun sonucu da güzel sonuçlar alırız. Sorun şu ki en verimli olduğumuz zaman dilimini bulup bunun avantajını kullanmaya çalışmıyoruz.

Örneğin, eğer öğlen 11:00 ile 13:00 arası kendinizi daha motive hissediyorsanız 12:00’de ara vermeyin. Molalarınızı öyle bir planlayın ki verimli olduğunuz saatleri bölmesin.

3. Patrondan gelen Whatsapp mesajlarına cevap vermek.

Patrondan gelen Whatsapp mesajlarına cevap vermek

İş hayatıyla özel hayat arasına bir çizgi çekmek önemlidir. Psikologlar diyorki işle ilgili sorunları veya iş ilişkilerini kesinlikle Whatsapp gibi uygulamalara taşımamalıyız çünkü bu uygulamaların daha kişisel olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca, patronunuzla Whatsapp üzerinden yazışırsanız, attığı son mesaja cevap yazmazsanız, mesajı gördüğünüzü ve okuduğunuzu ama onu kaile almadığınızı düşünebilir.

4. Makarna haşlama suyuna yağ eklemek.

Makarna haşlama suyuna yağ eklemek

Makarnayı haşladığınız suya yağ eklemek, daha sonra koyacağınız sosun makarnaya geçmesini engeller. Birbirine yapışmayan mükemmel bir makarna pişirmek istiyorsanız doğru miktarda su kullanmalısınız: 100 gr makarna için 1 litre su, 100 gr taze makarna için 1.5 litre su.

5. Kağıt havluyla elleri kurulamak.

Kağıt havluyla elleri kurulamak

Umumi tuvaletlerde ellerimizi kurulamak için ne kadar kağıt havlu harcadığımızı biliyor musunuz? Tonlarca. Eğer çevreyi ve dünyayı korumak istiyorsak yapabileceğimiz çok basit bir şey var: ellerinizi yıkayıp kağıt havluyla kurulamadan önce güzelce sallayın ve fazla suyu atın. Çok basit gibi görünebilir ama büyük bir fark yaratacaktır.

6. Göğüsten nefes almak.

Göğüsten nefes almak

Göğüsten değil de diyaframdan nefes alıp vermeye çalışın. Doğru oksijen alış verişinin sinir sistemi üzerinde pozitif etkisi vardır, tansiyonu düşürür, enfeksiyonları ve ağrıyı azaltır, fiziksel sağlığı geliştirir ve stresten arındırır.

Doğru nefes almayı öğrenmek, duyguların kontrolüne de yardımcı olur.

7. Sadece yatay hareketlerle dişleri fırçalamak.

Sadece yatay hareketlerle dişleri fırçalamak

Dişleri sadece yatay bir şekilde fırçalamak ve diş ipi kullanmamak en çok yapılan ama en önemli hatalardan biridir. Doğru diş fırçalama yöntemi kısa ve dikey hareketlerden oluşur, her zaman diş etlerinden dişlerin ucuna doğru bir hareketle fırçalanır. Tabi bu demek değil ki yatay diş fırçalamak bir işe yaramıyor.

Bir nokta daha: doğru diş fırçala 2-3 dakika sürmeli, ama ne yazık ki çoğumuz bu basit kuralı da göz ardı ediyoruz.

Brushing your teeth with horizontal movements only and forgetting to floss are probably the most common but most serious mistakes. Proper brushing of the teeth involves short vertical movements, always performed from the gums to the edge of the tooth. It doesn’t mean though that brushing teeth horizontally is not necessary at all.

8. Isınmadan spor yapmaya başlamak.

Isınmadan spor yapmaya başlamak

Unutmayın: Isınmadan ve kısa aralıklar vermeden ağır spor yapmak vücuda zarar verir.

Spora başlamadan önce ısınma ve esneme hareketlerine yer vermeli ve zamanla bunların yoğunluğunu arttırmalısınız. Eğer sakatlanmak istemiyorsanız spor bittikten sonra da esneme hareketleri yapmayı ihmal etmeyin.

9. Cips paketini açtıktan sonra tam kapatamamak.

Bazıları lastik geçirir, bazıları mandal takar, bazıları da şöyle bir kıvırıp umarım kendi kendine açılmaz diyerek cips paketini bir kenara bırakır. Ama bu tür paketlerle başa çıkmanın bir yöntemi var. Bu akıllıca yöntem origamiden ilham alınarak bulunmuş.

Hoşunuza gidebilir