Biz çikolata severlerin çikolata yemek için bir bahaneye ihtiyacı yoktur. Ancak bu çikolata sevgisinden rahatsızsanız sizin için güzel bir haberimiz var, bitter çikolata yemek sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

Hatta bitter çikolatanın diyete faydalı olabileceği de söyleniyor. Eğer bu güzel alışkanlığınızdan vazgeçmek istemiyorsanız, işte karşınızda bitter çikolatanın 9 müthiş faydası.

Bitter Çikolatayı Tercih Etmek İçin 9 Neden

1. Bitter çikolata sizi daha mutlu yapar.

Sadece tadından değil – o da çok yardımcı oluyor aslında – ama içerisindeki triptofanlar sayesinde mutlu olmamızı sağlar. Triptofan beyinde serotonin oluşumunu sağlayan bir amino asittir, bu da mutluluk hormonu olarak bilinmektedir.

2. Bitter çikolatadaki kakao yüksek oranda lif içerir.

Yaklaşık yüzde sekseni kakao olan bir kutu çikolatada 11 gram lif bulunur. Bu besin kolesterolü azaltır, sindirime iyi gelir ve tok hissetmemizi sağlar.

3. Çikolata yemek beyninize de iyi gelir.

Çikolata yemek beyninizi açık tutar ve odaklanmanıza yardımcı olur. 40 yıl süren bir araştırmaya göre çikolata tüketmek beyin gücünü arttırmaktadır.

4. Çikolata kalbinize iyi gelir.

Bitter çikolata kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Yapılan araştırmalara göre haftada 5 parça veya daha fazla bitter çikolata tüketmek kardiyovasküler hastalık riskini %57 azaltıyor.

5. Bitter çikolata mutlu çocuklar yapmanızı sağlar.

Kim mutlu bir bebek istemez ki? Araştırmalara göre hamilelik sırasında bitter çikolata tüketen annelerin bebekleri, tüketmeyen annelerin bebeklerine göre daha mutlu oluyor. Bu da tüm hamile kadınlar için mükemmel bir haber.

6. İçerisinde flavonoid bulunur.

Kakaoda bulunan bu antioksidan madde sayesinde çikolatadan faydalanabiliyoruz. Antioksidanlar kan basıncı ve kolesterolü azaltarak kan damarlarımızı sağlıklı tutuyor.

7. Bitter çikolata cildinize da iyi gelir.

İçerisindeki besin ve antioksidanlar sayesinde cildinizi güneş yanıklarından korur.

8. Stresi azaltan doğal bir besindir.

Hepimiz bugünlerde stresimizi azaltmak için çikolata yiyoruz. Bitter çikolata stres hormonlarının sayısını azaltır. Bu nedenle çikolata yediğimizde rahatlarız.

9. Küçük çocuklar tadını beğenmezler. Bu sayede paylaşmanızı gerek kalmaz. Hepsi size kalır! 🙂

Hoşunuza gidebilir