Bir restoranda yemek yerken olabilecek en can sıkıcı şeylerden biri verdiğiniz siparişin hatalı gelmesidir.

İlginç bir şekilde, bir restoran size bunu vaat ediyor – Hatalı Sipariş Restoranı (The Restaurant of Order Mistakes) Tokyo’nun Toyosu bölgesinde iki günlük bir deneme yaptı ve amacı bunama şikayeti olan garsonlar işe almaktı.

2 – 4 Haziran tarihleri arasında bir deneme yapan Maggie’s Tokyo restoranının varsayımı bunama şikayeti olan garsonların siparişleri yanlış alma ihtimali olması. Eğer bu durumu bilerek restorana giderseniz, beyin hastalıklarından muzdarip kişilere bakış açınız değişiyor. Bu deney, bizler kendi açımızdan biraz daha anlayışlı olursak bunama şikayeti olan kişilerin de toplumun iş gören bireyleri haline gelebileceğini gösteriyor.

“Hatalı Sipariş” Restoranını Denemek İster Misiniz?

Yemek bloggerı Mizuho Kudo restoranı ziyaret etmiş ve çok güzel zaman geçirmiş. Normalde bir hamburger sipariş etmiş ama yerine Çin mantısı gelmiş, yine de her şey beklenmedik derecede lezzetliymiş. Kudo ayrıca garsonların sürekli gülümsediğini ve çok eğlendiklerini söylemiş.

Bu denemeden sonra Maggie’s Tokyo restoranı buna benzer bir organizasyonu Dünya Alzheimer Günü’nü (21 Eylül) anmak için Eylül ayından yeniden yapmayı planlıyor.

 

Hoşunuza gidebilir