Blonde lying in bed and hitting alarm clock

Kaçta yatarsak yatalım erken kalkmak bir çoğumuz için işkence gibidir. Alarmı devamlı ertelemek, uyuşuk bir şekilde yataktan kalkmak zindeliğin baş düşmanıdır.

Yatakta gereğinden fazla geçirmek veya uykusuz kalmak güne formda başlamamızı engeller. 4 adımda güne zinde ve mutlu başlayabilirsiniz.

Yatakta çok vakit geçirmeyin

“5 dakika daha!”. Bu söylemi kullanarak sakın yatakta kalmaya devam etmeyin, bu sizin uyku modundan çıkmanızı engelleyecek ve sizi sonsuz bir 5 dakika daha döngüsüne sokacaktır. Uyuşukluğunuzu üstünüzden atmak için alarm ertelemeyi bırakıp yataktan en kısa sürede kalkmayı alışkanlık haline getirin.

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın

Hangi mevsimde olursa olsun yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu size işkence gibi gelebilir ancak soğuk su vücuttaki kan dolaşımını hızlandıran bir etkiye sahiptir. Yüzünüzü soğuk suyla yıkarsanız kan dolaşımı ve soğukluğun verdiği canlılıkla güne formda başlayabilirsiniz.

Açma germe hareketleri yaparak vücudunuzu rahatlatın

Sabah uyandığımızda 6-8 saatlik bir hareketsizlik deneyimi yaşarız, bunu üstümüzden atmanın ve zindeliği güne yaymanın en iyi yolu egzersizden geçer. Açma, germe egzersizleriyle kaslarınızı uyandırır böylece rahatlayarak enerji kazanabilirsiniz. Bu enerjiyi de gün boyu hissedersiniz.

Temiz hava alın

Güne formda başlamanın bir yolu da vücudunuza giren oksijen oranını arttırmaktır. Uyanınca, balkondan ya da camdan 1 dakika temiz hava alın, hatta evinizi havalandırın. Bu şekilde vücudunuzdaki oksijen oranı ile orantılı olarak enerjiniz de yükselecektir.

Hoşunuza gidebilir