“Bunu yapamayacağım, bu çok zor” hepimizin çokça kullandığı bir cümledir. Bazen yaşadığımız olaylar bize ağır gelir.

Onları taşımak ve daha fazla devam etmek istemediğimizi düşünürüz. Hüsrana uğrarız ve çözümü göremeyiz. Bu durumlar hayatımızın kaçınılmaz parçalarıdır ve herkes eninde sonunda benzer durumları yaşayacaktır. Yine de durumlara nasıl baktığımız ve nasıl karar verdiğimiz bizi ileri taşıyacaktır. Küçük bir motivasyon bile sizi çok ileri götürebilir.

Düştüğünüz Zaman Sizi Ayağa Kaldıracak 5 Sır

1. Olana kadar öyleymiş gibi yap

Yeterli beceriniz olmadığını düşündüğünüz bir işe başlamak her zaman en zorudur, fakat olaya her zaman yapabilecekmiş gibi yaklaşmalısınız. Kimse bir işe başlarken kendinden yüzde yüz emin olmaz, işte bu durumlarda yapabilecekmiş gibi devam etmeliyiz. Neticede ya başarısız olup birşeyler öğreneceğiz ya da işi başarıp daha kendine güvenli hissedeceğiz.

2. Görevleri daha küçük idare edebileceğiniz görevlere bölün

Sizi korkutan bir şeyle karşı karşıya kaldığınızda, böyle büyük bir durumla uğraşmak çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda, en iyi yöntem konuya bütün olarak yaklaşmak değil, onu mümkün olduğunca küçük adımlara bölmektir. O adımları da kendi içlerinde daha da küçük alt adım setlerine nasıl bölebileceğinize bakın. Her seferde bir adımı yerine getirin. Farkına varmadan bütün görevin üstesinden gelmiş olacaksınız ve kendinize “Vay canına, bu kadar zor değilmiş!” diyeceksiniz.

3. Motivasyonel yazılar okuyun

Motivasyon, ileriye bakmak ve zorluklarla başa çıkmak için önemli bir ilham kaynağıdır. Bu yüzden motivasyonel metinlere, alıntılara ve posterlere bakmak size zorlukların geçeceğini ve tünelin sonunda ışığı göreceğinizi anlamanızda yardımcı olacaktır. Unutmayın ki yaşadığınız zorlukları sizden önce yaşamış insanlar var. Onların tavsiyelerini okuyun, bir kenara not edin, umutsuzluğa kapıldığınızda açıp tekrar bakın. Başkalarının da aynı zorlukları yaşamış olması size ilham verecek ve devam etme gücü verecektir.

4. Kendinize herkesin ilk seferde başarısız olabileceğini hatırlatın

Başarısızlık korkusu bizi yeni şeyler denemekten ve zorluklarla yüzleşmekten alıkoyar. Ancak denemeden birşeyde iyi olup olmadığınızı bilemezsiniz – en büyük uzmanlar bile öncelikle kendi başarısızlıklarını anlatırlar. Çünkü başarıyı getiren de başarısızlıktır. Bunu unutmayın ve başarısızlıklara üzülmek yerine onlarda ders çıkararak yeni başarılar elde edin. Unutmayın kimse mükemmel değildir!

5. Size yakın kişilerden destek alın

Kendinizi yalnız hissettiğiniz ve size yardım edecek kimsenin olmadığını düşündüğünüz zaman bile yanınızda olacak birileri vardır. Pes edecek gibi olduğunuz zaman mutlaka yakınlarınızla konuşun. Aile fertleriniz veya yakın arkadaşlarınız size destek olacaktır, çünkü muhtemelen onlarda hayatlarının bir noktasında aynı durumu yaşadıkları için sizi anlayacaklardır. Yakınlarınız size en iyi öneriyi ve devam etme cesaretini verecektir.

Hoşunuza gidebilir