Muhtemelen yıllarca çevrenizde ve muhtemelen her yerde günlük süt içmenin kemiklere ne kadar faydalı olduğunu duymuşsunuzdur.

Bu bilgilerin neredeyse tamamı iyi, bilim destekli şeyler olsa da, çok fazla süt içmenin de bünyede ciddi olumsuz etkileri olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Evet, çocukken içmeye teşvik ettiğimiz süt, kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olmak için kalsiyum açısından zengindir ve aynı zamanda harika bir protein kaynağı görevi görür, ancak çok fazlası sivilceye, sindirim sorunlarına ve hatta vücutta belli başlı türlerdeki tümör oluşumuna neden olabilir.

1. Süt tüketimi nasıl olmalı?

Vücudunuz için çok fazla sütün neler yapabileceğini araştırmadan önce, günde ne kadar süt içmeniz gerektiğine dair kabaca bir göz atalım. Uzmanlara göre dokuz yaşın üzerindeki insanlar günde üç bardak süt içebilir. Bu, süt ve diğer süt ürünlerinin mükemmel kalsiyum, fosfor, A vitamini, D vitamini (D vitamini ile güçlendirilmiş ürünlerde), riboflavin, B12 vitamini, protein, potasyum, çinko, kolin, magnezyum ve selenyum için mükemmel kaynaklar olduğu öncülüne dayanmaktadır. .

Aşırı süt tüketimi büyük bir sorun değil; çoğu ülkede günde üç bardak eşiği karşılamıyor. Ve bu iyi bir haber çünkü besinsel faydalarından yararlanmak için  3 bardak sütün tamamını içmenize ihtiyacınız yok. Günde yaklaşık 2.000 kalori tüketiyorsanız, Ulusal Süt Ürünleri Konseyi, yalnızca 8 onsluk (yaklaşık 250ml. veya bir bardak olarak nitelendirebiliriz) bir süt porsiyonunun sizi yolunuza koyan benzersiz bir besin paketi sağladığını tespit etti.

Hoşunuza gidebilir