House cleaning product

Birçok temizlik ürününün, deterjanın ve benzeri ev gereçlerinin faydadan çok zarar verdiği bir gerçek. Bunlardan tamamen vazgeçmek mümkün olmasa da daha az kullanmak mümkündür.

Ev Temizliği için 10 Doğal Yöntem

İşte size mutfakta kolayca bulabileceğiniz malzemelerle temizlik yapmanızı sağlayacak 10 güzel ipucu sunuyoruz.

1. Banyo Fayansı

Malzemeler:

1/4 bardak hidrojen peroksit
1 çorba kaşığı sıvı sabun
1/2 bardak su

Yapılışı:

Tüm gereçleri karıştırın.

Kiri temizlemek için, sıvıyı bir süngere dökün ve fayanslara uygulayın. Ardından yüzeyi suyla yıkayın.

Fayanslar çok kirliyse, hem fayansın hem de derzin üstüne sıvıdan biraz dökün. 10 dakika bekletin. Bu süre zarfında kir çözülür ve temizlenmesi daha kolay olur. İşlemi bir kez daha tekrarlayın ve yüzeyi suyla yıkayın.

Banyonuzun uzun süre temiz kalmasını istiyorsanız, bu tekniği uygulayın: 1 e 1 oranında su ile sirkeyi karıştırın ve haftada iki kez fayanslara ve derzlere bir sprey yardımıyla sıkın.

2. Gazlı Ocak

Malzemeler:

Kulak temizleme çubuğu
Kullanmadığınız eski bir diş fırçası
Amonyaklı su

Yapılışı:

Küçük yağ lekeleri için kulak temizleme çubuğunu amonyaklı suya batırıp lekelere uygulayın. Yapışmış yağ lekeleri için eski diş fırçası ve bir sünger kullanın. Cildinizi ve ellerinizi korumak için mutlaka eldiven kullanın.

3. Davlumbaz filtreleri

Mazlemeler:

1/2 su bardağı normal karbonat
1/2 su bardağı amonyak

Yapılışı:

Büyük bir kapta suyu kaynatın.

Bir çay kaşığı yardımıyla karbonatı yavaşça suya ekleyin. Filtreleri kaynar suyu koyun. Kir ve yağ anında çözülecektir. Kabı bir iki dakika sonra ateşten alın. Eğer kirler çıkmadıysa işlemi bir kez daha yeni su ile tekrarlayın.

Kir ve yağ tamamen temizlenmediyse, filtreleri amonyaklı sıcak suya koyun (3,5 litre suya 1/2 bardak amonyak). Amonyağın güçlü kokusundan korunmak için pencereleri açmanız ve bir maske takmanız gerekiyor.

4. Şilte

Malzemeler:

235 ml hidrojen peroksit
3 çorba kaşığı karbonat
Bir damla sıvı sabun

Yapılışı:

Karışımı şilteyi temizlemeden hemen önce hazırlayın, bu şekilde daha etkili olur.

Bir sprey şişesinde karbonat ve peroksiti karıştırın. Karbonat eridiğinde sıvı sabunu damlatın. Şişeyi sallayın ve sonra sprey yardımıyla kirli bölgeye sıkın.

5-10 dakika bekleyin. Eğer daha hızlı kurumasını istiyorsanız o bölgeye bir fan tutun. Elektrikli süpürge ile karbonat kalıntılarını alın.

5. Fırın

Malzemeler:

Amonyak

Yapılışı:

Küçük bir kaba biraz amonyak koyun ve fırın kapalı haldeyken bir gece bırakın. Mutfağı sabah iyice havalandırın ve fırını temizleyin; yağlar kolayca çıkacaktır. Herhangi bir koku kalmayacaktır. Bu yöntemin tek dezavantajı kokudur, bu nedenle lütfen eldivenle ve pencereler açık olarak çalışmayı unutmayın.

6. Su ısıtıcısı

Malzemeler:

Sirke

Yapılışı:

Su ısıtıcısında oluşan kireçten kurtulmak için, ısıtıcının yarısını ya da 3/4’ünü dolduracak kadar, eşit miktarlarda su ve sirke koyun. Isıtıcının burnunu tıkayıp (kağıtla tıkayabilirsiniz) kireç çözülene kadar kaynatın. Ardından ısıtıcıyı iyice yıkayın.

7. Bulaşıklar

Malzemeler:

Toz hardal
Karbonat

Yapılışı:

Olabilecek en sağlıklı bulaşık temizleme karışımı karbonat ve toz hardaldır. 1 ölçü karbonata 3 ölçü toz hardal kullanılır. Her iki tozu bir şişeye dökün ve şişenin kapağına küçük delikler açın. Kullanımı bu kadar kolaydır.

8. Tuvalet

Malzemeler:

Sirke

Yapılışı:

Tuvaletinizi temizlemek için sirke kullanın. Aynı zamanda büyük bir dezenfektandır!

9. Mikrofiber bir kanepe örtüsü

Malzemeler:

Sünger
Bir şişe izopropil alkol
Fırça
Karbonat

Yapılışı:

Bir süngerin üzerine biraz izopropil alkol dökün ve lekeyi ovalayın. Mikrofiberi temizlemek için bir fırça kullanın. Kötü kokuyu gidermek için, üzerine biraz kabartma tozu koyun.

10. Buzdolabı

Malzemeler:

Karbonat

Yapılışı:

2 çorba kaşığı kabartma tozu tozunu 1 litre suda eritin ve bununla buzdolabının içini temizleyin. Daha sonra yumuşak bir bezle silin.

Hoş olmayan kokuları ortadan kaldırmak için özel emici maddeler satın almanız gerekmez. Mutfağınızda olan bazı ürünleri kullanarak kolaylıkla iyi bir sonuç alabilirsiniz. İşte bu ürünlerinden bazıları:

Esmer ekmek parçaları
Karbonat
Limon dilimleri
Emici kömür

Hoşunuza gidebilir