Hepimiz doğru diş renginin beyaz olduğunu zannederiz. Ancak diş renkleri de ten renkleri gibi değişkenlik göstermektedir.

Yine de kusursuz diş renginin beyaz olduğu algısı ile dişlerimizin beyaz olmasını isteriz. Bazı insanlar genetik olarak beyaz dişli olarak doğarlar.

Bazı insanlar ise daha koyu renkli diş rengiyle doğmaktadır. Peki bu rengi beyazlatmak mümkün mü?

1. Diş Rengi Beyazlatılabilir mi?

Diş rengi genetik olabildiği gibi, dış etkenlerle de değişebilmektedir. Annenin hamileyken kullandığı ilaçların bile çocuğun diş rengini etkilediği belirtiliyor. İçilen sularda bulunan flörür, kullanılan antibiyotikler, içilen kahve, çay ve sigara gibi etkenler bile diş rengini değiştirir.

Diş beyazlama işlemi yapılabilmektedir. Bunun için bir çok yöntem mevcuttur. Diş hekiminize muayene olarak dişlerinizi beyazlatmasını talep edebilirsiniz. Hekiminiz kimyasalllarla, ilaçlarla veya kaplamalarla beyazlatma yöntemlerinden bazılarını önerebilir. Buradaki önemli nokta dişteki dolgu, çürük ve porselen kaplamaları iyi değerlendirmektir. Çünkü diş beyazlatma işleminde bunların renkleri değişmeyecek ve dişleriniz arasında renk farkı oluşturabilecektir.

Doktora gitmeden evinizde de diş beyazlatmak mümkündür. Ancak bu yöntemlerin bazıları diş minesini aşındırabildiği için diş hekimleri tarafından önerilmezler.

Yazar arada gezer tozar. İçerik üreticisi.
Hoşunuza gidebilir