test4

Genel kanıya göre bir erkeği bir kadının gözünde çekici kılan şey ya o erkeğin kaslarıdır ya da mizah anlayışıdır. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar artık kasların ya da mizah anlayışının eskisi kadar işe yaramadığını ortaya koyuyor.

Fedakarlık Ön Plana Çıkıyor

Erkekleri karşı cins arasında popüler yapan en önemli özellik fedakarlık – iyilik ve hayır işleri yapma isteği. Sanki aralarında sessiz bir anlaşma yapmış gibi, dünyanın farklı yerlerindeki bazı bilim insanları bu konu üzerine araştırma yapmışlar. Bunların arasından erkeklerin ilgisini en çok Kanadalı bilim insanlarının yaptığı araştırmanın bulguları çekecektir: görünüşe göre fedakarlık yapmaya meyilli erkekler diğer erkeklere oranla daha sık sevişme eğilimde oluyorlar.

Araştırmacılar bekar Kanadalılara önce hangi sıklıkta hayır işleri (bir kuruma bağış, arabası karın altında kalan birine yardım vb.) yaptıklarını sordular. Sonra özel hayatlarıyla ilgili sorular sordular. Verileri inceleyen bilim insanları, iyi yürekli erkeklerin karşı cins arasında çok daha popüler olduğu sonucuna ulaştı. Bu tür erkekler hayatları boyunca daha fazla ilişki yaşarlar ve partnerlerinin samimiyetten kaçınma ihtimalleri çok daha düşüktür.

Bir başka çalışmada, araştırmacılar, bir grup kadından iki erkek seçmelerini istediler – bir erkek uzun süreli ilişki için, diğer erkek bir gecelik ilişki için. Kadınlara bir kısmı yakışıklı bir kısmı sıradan olan çeşitli erkeklerin fotoğrafları sunuldu. Bu erkeklerin yarısı hayır işleri, yardım amaçlı projeler gibi faaliyetlere katılmışlardı (bu bilgiler fotoğraflara eşlik eden açıklamalarda yer aldı).

Yakışıklılık Mı? İyi Kalp Mi Kazanır?

Tek gecelik ilişki için çoğu kadın egoist ama yakışıklı adayları seçti. Bununla birlikte, potansiyel hayat arkadaşı söz konusu olduğunda, katılımcıların çoğu iyi ve cömert bir kişiliği düzgün fiziğe tercih ettiler.

Test sonuçları, kadınların erkeklerdeki fedakarlığı, uzun süren ve sorumlu bir ilişki için uygun, iyi bir baba ve koca olma olasılığının bir göstergesi olarak gördüklerini ispatladı.

Bu arada, benzer bir çalışma erkekler arasında da gerçekleştirildi. Uzun vadeli partner tercihleri hakkında sorular sorulduğunda, gelecekte çocuklarına iyi birer anne olacaklarına inandıkları için onlar da iyi kalpli adayları tercih ettiler.

Elbette fiziksel çekicilik ve iyi bir mizah duygusu önemsiz değildir. Örneğin, kadınlar iyi espri yapabilme kabiliyetini bir zeka göstergesi olarak kabul ederler. Dış görünüşe gelince – seven ve önem veren, kocaman kalbi olan bir erkek olduktan sonra, hiç de önemli değildir.

Hoşunuza gidebilir