Geldi bahar ayları, açıldı enginar tezgahları. Bize de bol bol bu sebzeyi yemek düşüyor. Enginar aslında bir sebze değil bir bitki. Hem de sayısız faydası olan bir bitki.

Bir çok kanser türüne karşı koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kolestrolü düşürüyor, şeker hastalığına, romatizmaya iyi geliyor, kalp krizi ve felç riskini azaltıyor. Onu en popüler yapan özelliklerinden biri de karaciğeri temizleyen ve tüm sindirim sistemi sorunlarını çözen çok güçlü bir detoks bitkisi olması.

Enginar Sağlık İçin Önemli

Yapraklarından saplarına kadar her şeyi yiyilebilen enginar, ayıklaması ve pişirmesi biraz zahmetli olduğu için genellikle tezgahlarda enginar kalbi olarak da bilenen tabakalar şeklinde satılıyor. İmkanınız ve zamanınız varsa siz enginarı bütün şekilde tüketmeye özen gösterin.

Enginar Sağlık İçin Önemli

Enginarın Besin Değeri

Enginar doymuş yağ ve kolestrol açısından düşük, vitamin, mineral ve lif açısından oldukça zengindir. A, B-6, B-12, C, D, E ve K vitaminleri içerir. Kalsiyum, demir, çinko, sodyum, potasyum, manganez ve fosfor kaynağıdır. Daha ne olsun 🙂

Gelelim Enginarın Faydalarına   

Kanser

Yapılan bir araştırmaya göre enginar tüm sebzeler arasında en yüksek antioksidan seviyesine sahip olandır. Antioksidanların en önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi vücudu başta kanser olmak üzere bir çok hastalıktan korur. Enginarda bulunan polifenoller ona bu güçlü antioksidan özelliğini verir. Polifenollar sayesinde kanseri yavaşlatma, durdurma veya kanserin etkilerini yok etme özelliğine sahiptir. Enginarı antioksidan yapan diğer iki madde ise kersetin (quercetin) ve rutindir. Bu iki maddenin kanser oluşma ihtimalini azalttığı kanıtlanmıştır.

Enginarın Faydaları

Kalp sağlığı

Müthiş bir kanser savaşçısı olmasının yanı sıra kalp sağlığı için de vazgeçilmez bir besindir. Enginar yaprakları kötü koleströlü düşürür ve iyi kolestrolü arttırır. Kolestrol, bilindiği üzere, damarları tıkar, yüksek tansiyona sebep olur, kalp krizine ve felce yol açar. Kötü kolestrolü düşürmek için elinizden ne geliyorsa yapın ve enginar yemeye başlayın!

Kan basıncı

Enginar zengin bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, tansiyonun yükselmesine neden olan vücuttaki fazla sodyumun etkilerini sıfırlar. Böylece de tansiyonla ilgili oluşabilecek bir çok problemin önüne geçer. Halihazırda tansiyon ilacı kullanan kişilere ve şeker hastalarına enginar yemeleri önerilir. Yüksek tansiyonun düşürülmesi kalp krizi ve kalp damar hastalıklarının görülme olasılığını da azaltır.

Karaciğer

Enginar yüzyıllardır karaciğeri temizlemek için kullanılır ama tam anlamıyla etkisi bilimin gelişmesiyle iyice anlaşılmıştır. Enginarda bulunan “cynarin” ve “silymarin” adı verilen iki antioksidanın karaciğere çok iyi geldiği ve karaciğerdeki toksinleri yok ettiği ortaya çıkmıştır. Bazı çalışmalar, bu iki maddenin hasar gören karaciğer hücrelerini hızla iyileştirdiğini ve yenilediğini göstermiştir. Karaciğer kendini en yavaş yenilen organdır. Modern tıp sonunda nesillerdir kullanılan geleneksel yöntemleri yakalamaya başladı 🙂

Sindirim sistemi

Enginar, sindirim sisteminin tam ve sağlıklı olarak çalışmasını sağlayan lifler açısından oldukça zengindir. Enginar bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar ve kabızlık sorununa iyi gelir. İçerdiği lifler, mide ve bağırsak kanseri riskini azaltır ayrıca şişkinliği, mide kramplarını ve genel olarak mide rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Vücuttaki fazla sıvının emilmesini sağlayan lifler, ishal ya da idrar tutamama gibi sorunları da çözer.

Enginar safra kesesi rahatsızlıklarına da iyi gelir. İltihaplanan veya tıkanan safra kesesini rahatlatarak normal çalışmasını sağlar. Mide sıvısı ve safra salınımını arttırarak sindirime katkı sağlar.

Akşamdan kalmalık durumu

Enginarın karaciğer temizlediğini ve toksinleri attığını söylemiştik. Hal böyle olunca içkiyi biraz fazla kaçıranlar ve akşamdan kalmalar için en iyi çözüm enginardır. Böyle durumlarda bazı kişiler enginar kalbini ya da yapraklarını çiğ yemeyi tercih ediyor çünkü bu şekilde en hızlı etkiyi sağlıyor.

Doğumda oluşabilecek sorunlar

Tüm bu faydaları yetmiyormuş gibi enginar hamile kadınların imdadına da yetişiyor. Enginarda bulunun yüksek derecedeki folik asit yeni doğanlarda oluşabilecek sinir sistemi sorunlarının oluşumunu engelliyor.

Kemik gelişimi

Enginar magnezyum, fosfor ve manganez gibi mineralleri alabileceğini en iyi gıdalardan biridir. Bu mineraller kemik yapısını ve yoğunluğunu arttırır, böylece osteoporoz riskini azaltır.

Metabolik işlevler

Magnezyum ve manganez vücuttaki metabolik işleyişin en önemli parçalarından ikisidir. Ne şanslıyız ki her ikisi de enginarda bolca bulunur. Magnezyum vücuttaki protein sentezinin önemli bir parçasıdır ve kalsiyum alımını da optimize ederek kemiklerin güçlenmesini sağlar. Manganez kolestrol, amino asit ve karbonhidrat değerlerini etkiler o yüzden magnezyuma göre rolü biraz daha fazladır.

Beyin fonksiyonları

Enginar beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlar böylece beyin fonksiyonlarını hızlandırır. İçerdiği fosfor bu konuda önemlidir. Fosfor azlığı kavramsal yeteneklerde ciddi bir düşüş yarattığı için bulduğunuz tüm enginarları yiyin 🙂

Enginarın Akıl Almaz Faydaları Bu Haberde

Hoşunuza gidebilir