Elektrik faturaları son dönemde aldı başını gidiyor. Bu durumda neler yapılabilir işe yarayacak birkaç bilgiyi sizlere sunuyoruz. Aman canım bu kadardan fark etmez demeyin ediyor!

Elektrikli ısıtıcılardan bir an önce vazgeçin

Elektrik Mühendisleri Odası’nın yaptığı bir açıklamaya göre bir ailenin aylık ortalama elektrik tüketimi 230 kilovat saat civarlarında. Ancak sadece ortalama bir elektrikli ısıtıcısı günde 10 saat çalışarak kendi başına ayda 300 kilovat saat elektrik harcıyor.

Bu yüzden imkan varsa kesinlikle doğalgaz kullanımı tercih edilmeli; zira arada 3-4 katlık bir fark var, ısınma kalitesi ise cabası.

Buzdolabına dikkat

Elektrik Mühendisleri Odası aylık tüketimi hesaplarken, çok büyük bir hata olarak gördükleri elektrikli ısıtıcıları hesaba katmamışlar bile. Bu nedenle de yapılan ölçümlerde evdeki elektrik kullanımının %30’u buzdolabı yüzünden. Tabi buzdolabı olmadan hayat mümkün değil ama dikkat edilecek birkaç detay var;

Buzdolabını yeni alacaksanız kesinlikle enerji tasarrufu sağlayan ürünleri tercih edin. Ayrıca çok fazla alana ihtiyacınız yoksa da kesinlikle uygun boyda bir dolap tercih edin. Dolaba asla sıcak yemek ya da içecek koymayın. Dolabın kapağını sık sık açıp kapatmayın. Dolabı güneşten, ocaktan, fırından ve kalorifer peteklerinden uzak tutun.

Dekorasyon ve aydınlatmada ince detaylar var

Yapılan araştırmaya göre toplam harcanan elektriğin %28’i de aydınlatma için tüketiliyor. Buzdolabından tasarruf etmek biraz daha zor olsa da aydınlatmada yapılacak tasarruflar çok daha önemli.

Kesinlikle ve kesinlikle enerji tasarruflu ampuller kullanılmalı. Gereksiz olan her lamba söndürülmeli, hatta mümkünse birkaç yerde hareket sensörlü lambalar kullanılmalı. Mobilyalarda ve duvar renginde açık renkler tercih edilmeli. Avize kullanılacaksa gerektiğinde tek ampulün yanabileceği bir model tercih edilmeli.

Fırında ön ısıtmaya son

Yemeklerini fırında yapmak isteyenler için alışılagelmiş metotlardan birisi de fırını önceden ısıtmak. Elektrik Mühendisleri Odası yemek nasıl yapılır çok fazla bilgiye sahip olmayabilir ama konu elektrik faturasını düşürmek olunca yemeği fırına koymadan önce boş ısıtmanın büyük bir israf olduğu konusunda hem fikirler.

Hijyen hastası hanımlar dikkat

Hanımların evdeki en büyük iki yardımcısı bulaşık ve çamaşır makineleri. Ancak bu konuda uzmanların dikkat çektiği bir önemli bir detay var. Çamaşır makinelerindeki kısa programlar günlük elbiselerin temizliği için fazlasıyla yeterli. Bu hem elektrik tasarrufu için, hem de elbiselerin uzun ömürlü olabilmesi için önemli.

Bulaşık makineleri için de aynı durum geçerli. Genelde önceden su ile bir durulama yapıldığı için son sıcaklıkta makineyi çalıştırmaya hiç gerek yok.

Televizyon başında değilseniz kapatın

Televizyon izlerken de dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus var;

Gece yatarken televizyon izliyorsanız mutlaka kapanması için saatini kurunuz. Sadece müzik dinlemek için açmışsanız ekran karartma özelliğini kullanınız. Kısa süreli de olsa başından ayrılacaksanız kesinlikle kapatınız.

Hoşunuza gidebilir