Ellerimiz en çok çalışan ve en savunmasız vücut uzuvlarından biridir. Bununla birlikte ellere bakım son derece ihmal edilen bir şeydir.

Bu durumun sonucunda el çatlağı gibi sorunlar baş gösterebiliyor. Bu cilt çatlakları kuruluk ve kanama gibi sonuçları da yanında getirebilir. Ayrıca ağrı da görülebilir.

El Çatlağı İçin Doğal Çözümler

Photo: (iStock)

Havaların soğuması ve cildin nem dengesindeki değişiklikler en fazla elleri etkiliyor. Gün içinde dış ortam ile teması diğer vücut bölgelerine göre daha fazla olan eller, kışın çatlama sorunu ile karşılaşır. Genel olarak bütün cilt tiplerinde rastlanılabilen bu sorun için özel içerikli kremler, losyonlar ya da karışımlar mevcuttur. Ancak bazı hassas yapılı ciltler için hazır ürünler uygun olmayabilir. Bu durumda el çatlağı için doğal çözümler uygulanabilir. Ellerin çatlamasını önlemek ya da çatlakların daha kısa sürede iyileşmesini sağlamak için aşağıdaki doğal malzemelerden faydalanabilirsiniz.

El Çatlağı için Gliserin

Ellerde oluşan çatlakların önlenmesi için gliserin kullanılabilir. Gliserini elleri nemlendirmek için tek başına kullanabileceğiniz gibi gül suyu ve limon suyu ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Bu karışım için aynı miktarda limon ve gül suyunu gliserin ile karıştırın. Kıvamı yumuşak bir krem kıvamında olacak şekilde ayarlayın. Daha sonra kremden biraz alıp ellere sürülür. Yuvarlak hareketler ile cilde yedirilir. 20 dakika kadar beklettikten sonra ellerinizi yıkayabilirsiniz. Bunu her gün düzenli uyguladığınızda ellerinizin daha az çatladığını ya da hiç çatlamadığını göreceksiniz.

El Çatlağı için Zeytinyağı

Çatlaklar için doğal malzemeler arasında önemli yere sahip olan zeytinyağı, etkili bir nemlendirici görevi görür. Zeytinyağı ile çatlak bakımı yapmak için geceleri yatmadan önce ellerinizi bir miktar yağ ile ovun. Masaj yaparak yağın tamamen deri altına işlemesini sağlayın. Daha sonra pamuklu bir eldiven takarak uyuyun. Sabaha kadar bu şekilde beklettikten sonra ellerinizi yıkayabilirsiniz. Düzenli uygulama ile pürüzsüz ve sağlıklı ellere sahip olabilirsiniz. Aynı uygulamayı zeytinyağı yerine Hindistan cevizi yağı ile de yapabilirsiniz.

El Çatlağı için Sirke

Sirkenin içeriğinde bulunan asetik asit daha nemli ve daha yumuşak bir cilde sahip olmayı sağlar. Sirke ile cilt bakımı yapmak için elma sirkesi ya da beyaz sirke kullanılabilir. Bu uygulama için bir bardak su içine biraz sirke koyun. Ellerinizi bu suyun içinde 10-15 dakika bekletin. Daha sonra yumuşak ve temiz bir fırça ile ellerinizi fırçalayın. En son ellerinizi su ile durulayıp kurulayın. Sirke uygulamasından sonra nemlendirici krem ya da vazelin sürerek ellerinizi nemlendirebilirsiniz.

El Çatlağı için Limon

Limon suyu da el çatlağı için doğal maddeler arasındadır. Tek başına kullanılabileceği gibi farklı malzemeler ile karıştırılarak da limon suyu ellere uygulanabilir. Vazelin ve doğal limon suyunu karıştırıp eldeki çatlaklar için her gün düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Limon suyunu sadece biraz su ile seyrelterek de kullanabilirsiniz. Bu uygulamada ellerinizi limonlu suyun içinde bir süre bekletmeniz gerekir. Daha sonra saf su ile durulayıp nemlendirici kullanarak ellerinizin bakımını tamamlayabilirsiniz. Uygulamayı haftada 2-3 kere yaparak el çatlaklarına karşı önlem alabilir, var olan çatlakların tedavisini hızlandırabilirsiniz.

Faydalı Öneriler

  • Ellerinizi çok sert bir şekilde yıkamayın. Ellerinizi düzenli yıkamak harika ama çok sert ovmamalısınız.
  • Elinizde yara vb. açık hasarlı bir yer varsa losyon kullanmayın.
  • Düzenli olarak nemlendirici kullanın.
  • Eczaneden Lanolin, Jojoba yağı, Hindistan Cevizi yağı, Petrol jölesi bunlardan birini içeren ürünler alabilirsiniz. Bunların her biri faydalıdır.
  • Soğuk havalarda eldiven giyin.