Photo by Polina Zimmerman from Pexels

Her şey geliştikçe insan için yaşamı yönetmek zorlaşıyor. Beklenmedik durumların getirdiği yük bir noktada birikmeye başlıyor. Kişi bu durumla savaşma çalışsa da bir noktada pes edebiliyor.

Stresi kontrol etmek her geçen gün zorlaşırken kendinizi dinlemeli ve duygusal tarafınıza da gereken önemi vermelisiniz. Çünkü bir noktada artık her şey sizin için çekilemez hale gelebilir.

Duygusal tükenmişlik kavramını daha önce duydunuz mu? Genellikle sinsi bir şekilde ilerleyen duygusal tükenme ile ilgili sizlerle bazı bilgiler paylaşıyor olacağız. Stres seviyesinin kırmızıya geldiğinde ortaya çıkan bu durum hakkında yapabileceklerinizi öğrenin.

Photo by Eric Antunes from Pexels

1. Bunalım ve Aşırı Yüklenme Hissinin Güçlenmesi

Duygusal yüklenmenin tek bir sebebi olmaz yani tükenmişlik sendromu ile karıştırılmamalıdır. Aşırı çalışmanın sonucu bazı kişilerde tükenmişlik sendromu görülebilir. Duygusal tükenmişlikte ise kişisel yaşanmışlıklar ve birden fazla etkin durum vardır. Duyguların aşırı yüklenmesinin getirdiği yoğun baskı kişiyi bir noktada duygusal bir karmaşaya itebilir. Bununda getirisi yorgun hissetmek, dikkat eksikliği gibi yaşamı etkileyen durumları beraberinde getirir.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir