Döküm tava kullanmak neden önemli ne gibi faydaları biliyor musunuz?

Döküm tava özellikleri itibariyle tercih edilmesi gerekenlerden tabi fiyatı biraz yüksek olabiliyor bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıca son derece ağırdır ve kullanırken dikkatli olmak gerekir. Ancak faydaları göz ardı edilemez.

Yağı Az Tüketir

Yağsız yemek olmaz elbette ama fazla yağ tüketimi de iyi değildir. Döküm tencere tavalarda yapışma olmadığından daha az yağ tüketir. Döküm tavalar ısıyı iyi muhafaza eder ve pişirme kalitesini arttırır.

İstediğiniz Kadar Pişirin

Özellikle kilosuna dikkat etmek isteyenler için de döküm tavalar iyi bir tercihtir. Kendi yiyeceğiniz orana göre yemek yapabilirsiniz.

Her Platforma Uygun

Ocaklarda kullanımı kadar fırınlarda da kullanımı uygun olduğundan istediğiniz yemeği ya da tarifi yapmak farklı yöntemlerde çok kolay.

Temizlemesi Kolay

Dökme demir tava ve tencereyi kullandıktan sonra pratik bir şekilde temizlemek çok kolay. İçine biraz su koyun ve kaynağın akabinde biraz yağ ile silin bu kadar. Ek olarak ılık su ve sirke ile de temizleyebilirsiniz.

Lezzet Dolu Yemekler

Demir döküm tava daha ağırdır ancak çok dayanıklıdır. Yemekleri en iyi şekilde pişirir. Bahsetmiştik ısıyı yayarak yemeğe en iyi şekilde pişirir.

Demir Eksikliğine Etkisi

Demir vücut için önemlidir. Döküm tava demirden yapıldığı için yemekler olurken demir geçişi olmaktadır. Bu da özellikle demir eksikliği sorunu yaşayanlar için son derece destekleyicidir.

Hoşunuza gidebilir