Kökeni Hindistan olan ve Osmanlı’da da kullanılan kakule baharatının bir çok faydası vardır. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak kanseri önlemeye yardımcı olur.

Sindirim sistemine çok iyi gelir. Doğal bir idrar söktürücüdür, bağırsak parazitlerini öldürür ve vücutta oluşan fazla gazı atmayı sağlar. Bir parça kakule çiğnemek hem ağızdaki kötü kokuları giderir hem de ağız sağlığına ve temizliğine katkıda bulunur. Makul miktarlarda tüketildiğinde mide bulantısına ve mide ağrılarına da iyi gelir.

Doğal Afrodizyak Kakule

Kanser önleyici ve kolestrol düşürücü olarak, kalp rahatsızlıklarını ve kan dolaşımını iyileştirmek için kullanılır.

Doğal Afrodizyak Kakule

Ayrıca doğal bir afrodizyaktır. İktidarsızlık, ereksiyon sorunu ve erken boşalma gibi cinsel sorunların giderilmesinde de kullanılır.

Kökeni Hindistan olan bu baharat Asya’nın çoğu yerinde üretilmektedir. Yemeklerde ve tatlılarda kullanıldığı gibi içeceklere de eklenir. Örneğin kakule çayı Hindistan’da çok meşhurdur.

Ayurveda ve Çin tıbbında da yer alan kakule, akciğer hastalıkları, diş eti enfeksiyonları, boğaz problemleri, böbrek taşları, akciğer tıkanıklığı, tüberküloz, mide bağırsak sorunları için ve zehirlenmelere karşı panzehir olarak kullanılmıştır.

100 gramında 300 kalori, 68 gr karbonhidrat, 11 gr protein, 28 gr lif bulunur. Kolesterol oranı sıfırdır. Niasin, piridoksin, riboflavin, tiamin, A vitamini, C vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, manganez, magnezyum, fosfor, ve çinko içerir.

Yapılan araştırmalar, kakulenin güçlü bir mikrop öldürücü olduğunu göstermiştir. Ayrıca doğal bir spazm-kramp gidericidir.

Hiç bilinmeyen bir özelliği de hıçkırığı geçirmesidir. Bir kaç tane kakule suda kaynatılıp su ılındıktan sonra içilince hıçkırık kesilir.

Kullanım şekilleri

Normal çaya eklenip çok güzel bir aroma elde edilebilir. Çayı demlerken 3-4 tane kakuleyi de demliğe koyabilirsiniz.

Ayrıca kakuleyi kahve gibi çekerek evdeki kahvenin içine ekleyebilirsiniz. 1-2 tane kakuleyi havanda dövüp türk kahvesine ekleyip pişirin, tadına inanamayacaksınız.

Bunların dışında reçel ve pilav yaparken de kullanabilirsiniz.

Not: Kakule alırken, tane veya tohum halinde alıp ihtiyacınızı göre öğütmenizi öneririz.

Kaynak: http://www.1organik.com/kakule-nerelerde-kullanilir.html

Hoşunuza gidebilir