Birçok insan yeni beceriler ve alışkanlıklar edinmenin başarılı olmanın en iyi yolu olduğunu düşünürler. Bu her ne kadar doğru olsa da başka önemli olan bir şey de şudur:

Hedefinize giden yolda dikkatinizi dağıtabilecek şeyleri bertaraf etmek ve takıntılardan kurtulmak.

Hayatınıza daha çok şey eklemek yerine sizi başarılı olmaktan alıkoyan negatif şeyleri hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Bazıları kolayca bırakılabilir şeyler olsa da birkaçı zaman ve efor gerektirebilir.

Karşınızda başarılı olmak için aşmanız gereken 8 engel:

1. Bahaneleri Bırakın

Başarılı insanlar kendi hayatları için ailelerini, arkadaşlarını, patronlarını veya iş arkadaşlarını suçlamazlar. Tam tersine kendi hayatlarından tamamen kendilerinin sorumlu olduğunu bilirler. Bunu iyi birşey olarak görürler çünkü bu demektir ki hayatlarını geliştirme gücü onların elindedir. Bahaneler uydurursanız kendinize yalan söylemiş olursunuz bu da sizi hedeflerinize ulaşmaktan alıkoyar.

2. Mükemmelliyetcilikten Vazgeçin

Mükemmellik ulaşılamaz bir durumdur. Bu yüzden buna ulaşmaya çalışmak tamamen zaman kaybıdır. Yaptığınız hatalar veya kendinizde beğenmediğiniz fiziksel özellikler için endişe etmek yerine küçük adımlarla kendinizi daha iyiye götürmeye odaklanın. Kimse mükemmel değildir ancak herkes kendini daha iyi biri yapmak için doğru kararlar verebilir.

3. Korkuyu Bırakın

Birçok insan farkında olmadan kendini küçük görür; bir tartışmada fikrini söylemek yerine susar; risk almaktan kaçınır; hep en kötüyü düşünür. Bu tür korkular potansiyelinizi açığa çıkarmanızı engeller, o nedenle korkulara bır kenara bırakın ve daha cesur olun. Konuşun; düşüncelerinizi söylemekten çekinmeyin ve hayallerinizin ve hedeflerinizin peşinden gidin.

4. Her şeyi Kontrol Etme İhtiyacından Vazgeçin

Her şeyi kontrol edemezsiniz ve etmeye çalışırsanız da boşuna uğraşmış olursunuz. Ayrıca size başarıda hiç yardımcı olmaz, aksine size stres yükler, üzüntüye ve sıkıntıya yol açar. Etrafınızdaki herşeyi kontrol etmeye çalışmak yerine kontrol edemeyeceğiniz şeylere daha az kafa yorup, kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanmalısınız.

5. Sabit Fikirli Olmaktan Vazgeçin

Birçok insan sabit fikirlidir ve yeni birşeyler öğrenmek ya da bakış açılarını değiştirmek için çaba sarfetmezler. Bu da başarılı olmalarını zorlaştırır çünkü fikirleri geçmişe sabitlenmiştir. Bilgiye ve öğrenmeye açık olun, ve her zaman daha bilgili olabileceğinizi unutmayın.

6. Bir Gecede Başarılı Olma Hevesinden Vazgeçin

Bazı insanlar, başarılı insanların bir gecede veya şans eseri başarılı olduklarına inanır. Şansın elbette rolü vardır ama sadece şansınıza inanarak başarılı olamazsınız. Başarı zaman ve adanmışlık ister. Bir gün sonrasını planladığınız gibi geleceğinizi de planlamalısınız.

7. Sizi Zehirleyen İnsanlardan Kurtulun

Eğer etrafınızdaki insanlar negatif ve pesimistik  ise siz de zamanla negatif ve pesimistik olmaya başlarsınız. Bu tarz insanları hayatınızdan çıkartarak daha olumlu, destekçi, size ve hayallerinize daha çok değer veren insanlarla birlikte olun. Bu şekilde kendinizi hedeflerinize ulaşmak için daha motive, daha az stresli ve daha mutlu hissedeceksiniz.

8. Evet Deme Zorunluluğundan Vazgeçin (Aslında Gerçekten Hayır Demek İstediğiniz Zaman)

Bazı insanlar, hayır demek istedikleri durumlarda bile bazen hayır demekte zorlanırlar. Bu da demektir ki insanlar çok fazla zamanı ve enerjiyi sevmedikleri ya da yapmak istemedikleri şeylere harcarlar. Ayrıca diğer insanlar da bu durumdan faydalanmaya başlayabilirler. Cesur olun ve hayır demeniz gerektiği zaman hayır deyin ve kendi hayallerinizi önceliğe alın. Başkalarının hayallerini gerçekleştirmesine yardım etmekle uğraşırken kendi hayallerinizin peşinden koşamazsınız.

Hoşunuza gidebilir