Bazı insanlar ne yaparsanız yapın olumsuz olmaya devam edecekler. Onların mutsuzluğu sadece dışarıdaki havaya ya da iş yerindeki durumlarına bağlı değildir, onlar tıpkı bir zehir gibi etraflarındaki enerjiyi de emeceklerdir.

Hepimizin etrafinda olan bu insanlarla başetmek için aşagıdaki yöntemleri deneyin:

1- Onlarla daha az zaman geçirin

Olumsuz insanların sağlığımıza zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlandı. Neden daha fazla kendinize zarar veresiniz ki? Bundan sonra karşınıza olumsuz bir insan çıktığında onunla daha az zaman geçirmenin yollarını araştırın.

2- Düşüncelerinizi dile getirin

Sadece onların yorumlarını dinlemekle kalmayın, kendi düşüncelerinizi de korkusuzca dile getirin. Eğer sessiz kalırsanız söylenenleri kabul ediyorsunuz anlamına gelebilir.

3- Davranışlarında bir sorun yokmuş gibi davranmayın

Karşınızdakine olumsuz düşüncelerinin iyi bir şey olmadığını gösterin.

4- Onların sorunlarını kendi sorununuz haline getirmeyin

Empati her ne kadar önemli bir özellik olsa da fazlası zararlı. Bir arkadaşınız ya da aile üyeniz size sorunlarını anlatmaya başladığında mesafenizi korumaya dikkat edin. Sizin onayınızı almak için hikayelerini abartıyor olabilirler.

5- Konuyu değiştirin

Eğer konu olumsuz bir yöne doğru gidiyorsa hemen insiyatifi ele alın ve konuyu değiştirin.

6- Sorunları değil çözümleri konuşun

Olumsuz insanlarla birliktesiniz diye çözümlerden bahsetmemezlik yapmayın. Onlara ‘Bunu nasıl çözebilirsin?’ ‘Sence onlar nasıl hissediyordur?’ gibi sorular sorarak farklı bir bakış elde etmelerini sağlayın.

7- Onları geride bırakın

Hayatta bazen işimize yaramayan şeylerden kurtulmamız gerekir. Eğer bu kişi bir aile bireyi ise onunla geçirdiğiniz zamanı sınırlamayı deneyebilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir