Bazen yeni bir şey öğrenmek hayatınızı değiştirebilir. Bazıları öğrenir öğrenmez size fayda sağlayacaktır, bazılarının ise hayatınızı değiştirmesi için biraz beklemeniz gerekebilir.

Ama aşağıda saydığımız 8 beceriden birini, önümüzdeki 6 ay içerisinde edinirseniz  ki edinebilirsiniz  hiç farkında olmadan hayatınızı değiştirebilirsiniz. Önemli olan bir yerinden başlamaktır neticede.

Bugün Başlasanız 6 Ayda Edinebileceğiniz 8 Beceri

1. Hızlı okuma

Bill Gates’e eğer bir süper güce sahip olsanız hangisi olurdu diye sorsanız, hızlı okuma diye cevap verecektir. Bill Gates ve diğer tüm süper başarılı insanlar bilginin en önemli güç olduğunu biliyorlar. Kitapları, makaleleri ve raporları daha hızlı okuyabilmek, bilgiye daha hızlı ulaşmamazı, daha hızlı öğrenmemizi ve bu sayede hayatımızın her yönünü daha hızlı geliştirmemizi sağlar.

Nereden başlayabilirim: Hızlı okuma günümüzde popüler olmaya başladı çünkü insanlar az zamanda çok şey öğrenmenin önemini kavramaya başladılar. Ücretsiz bir sistem olan Read Speeder veya Spritzlet‘i kullanarak hızlı okuma yeteneği üzerinde çalışabilirsiniz.

2. Topluluk önünde konuşma

Araştırmalar insanların toplum önünde konuşmaktan – ölümden bile daha çok – korktuklarını göstermiştir. Düzinelerce veya yüzlerce insan karşısında konuşmak çok korkutucu olabilir. Ancak bunu yapabilmek hayatınızı değiştirebilir.

Nereden başlayabilirim: Şanslısınız ki, Toastmasters isimli bir organizasyon dünyanın her yerinde yerel toplantılar düzenleyerek topluluk önünde konuşma pratiği yapmanızı sağlıyor (Evet Türkiye’de de var.) Hemen bir adım atmak için Toastmasters.org adresine göz atabilirsiniz.

3. İspanyolca

Dünyada en çok konuşulan üçüncü dil olan İspanyolca dünya çapında yaklaşık 500 Milyon insan tarafından kullanılıyor. Nerede yaşadığınızın çok önemi değil, İngilizce konuşabildiğinizi de varsaymamız halinde üçüncü bir dil olarak İspanyolca öğrenmeniz özellikle iş hayatınızda çok işinize yarayacaktır.

İspanyolcanın listemizde olmasının diğer bir nedeni de öğrenilebilecek en kolay dillerden biri olması. Mandarin öğrenmek için önemli bir dil olsa da oldukça zordur. Eğer dilleri önemi ve öğrenme süresine göre kıyaslayıp değerlendirip listeleyecek olursak İspanyolca bunların başında olacaktır.

İspanyolca da dahil olmak üzere, bir dili öğrenmenin en iyi yolu bu dili hayatınıza sokmaktır. Ayrıca bu sayede beynimiz daha hızlı öğrenecektir.

Nereden başlayabilirim: Eğer en hızlı yöntemi istiyorsanız bu dili hayatınıza katmalısınız. Rype denilen bir web sitesinde öğrenmenize yardımcı olabilecek İspanyolca koçları bulunuyor. Rype sayesinde tüm dersleri ne zaman isterseniz alabilir, takviminize ekleyebilir ve iş programınıza göre ne zaman isterseniz ders alabilirsiniz. (Çok iyi!)

4. Muhasebe

Eğer iş hayatına atılmak istiyorsanız öğrenmeniz halinde çok işinize yarayacak en temel şey muhasebe olabilir. Bir uzman olmak zorunda değilsiniz ancak işin temelini mutlaka anlamanız gerekiyor.

Ayrıca bu özellik sayesinde bireysel finansmanınızı da yönetebilir ve kendinize finansal hedefler koyarak hayatınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Nereden başlayabilirim: Eğer okulda muhasebe görmediyseniz endişelenmeyin. Bunu kitaplardan veya internetten araştırarak öğrenebilir veya ücretsiz online muhasebe dersleri veren sitelere göz atabilirsiniz.

5. Microsoft Excel

Birçok insan Excel’i temel olarak biliyor olabilir. Evet bu iyi bir başlangıç olsa da Excel’in birçok fonksiyonu vardır ve onları bilmek her baba yiğidin harcı değildir.  İş bakıyorsanız Excel bilgisi sizi bir adım öteye taşıyacak ve iş verenin gözünde daha iyi bir konuma sahip olmanızı sağlayacaktır.

Nereden başlayabilirim: Excelin popülerliği nedeniyle internette tonlarca öğretici döküman ve video bulabilirsiniz.

6. Blog ve Vlog yapmak

Blog yazmak, düşüncelerinizi paylaşmak, marka oluşturmak veya işinizi büyütmek için mükemmel bir araçtır. Hayatımıza girdiğinden beri kendine has türleri olan bloggerlık günümüzde çok popülerdir.

Nereden başlayabilirim: Nereden isterseniz başlayabilirsiniz, tek gereken WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi, ve bir alan adıdır. Kişisel maceralarınızı, düşüncelerinizi veya hikayelerinizi yazmaya başlayabilir ve bu iş iyi giderse bunu bir hayat tarzına çevirebilirsiniz. Sizin yazmak istediğiniz türde yazı yazan bloggerları inceleyerek işe başlayabilirsiniz.

7. Ağırlık kaldırma egzersizleri

Evet ağırlık kaldırmak bir beceridir, kod yazmayı öğrenmek kadar karmaşık veya bir dili öğrenmek kadar uzun süre almasa da temelini öğrenmek önemlidir. Doğru şekilde ağırlık kaldırmayı öğrenmek hedeflerinize ulaşmanızı hızlandıracaktır. Arnold Schwarzenegger gibi bir vücut vaad etmiyoruz ama şöyle bir toparlanmanıza ve daha sağlıklı görünmenize de fayda sağlayabilir.

Nereden başlayabilirim: Youtube’da tecrübelerini paylaşan birçok sporcu ve vücut geliştirici bulunuyor. Bunları araştırabilir veya Bodybuilding.com’un Youtube kanalına göz atabilirsibiz.

8. Fotoğraf ve video düzenlemek

Dijital bir dünyada yaşıyoruz ve en popüler sosyal platformlar olan Youtube, Instagram ve Facebook sayesinde fotoğraf ve videolardan kaçamıyoruz. Sosyal medya metin paylaşma platformundan çok fotoğraf ve video paylaşma platformlarına döndü. Siz de bunu bir fırsata çevirebilirsiniz.

Nereden başlayabilirim: Fotoğraflar için Photoshop, video için iMovie veya Final Cut Pro’yu öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Ayrıca binlerce başka video ve fotoğraf düzenleme uygulaması var. Ancak önemli olan araçlar değil sizin bulacağınız iyi ve farklı görsel fikirlerdir.

Hoşunuza gidebilir