Yaz mevsimi hayatımıza neşe ve güneş getirir. Sıcak havalarda bir kase taze meyveyi bozulmadan saklamak isteriz ama ne yazık ki bir çok yiyeceğin kullanım süresi çok kısadır. Hele de havalar sıcak olunca.

Sevdiğimiz yiyecekleri biraz daha uzun saklamak için size bazı ipuçları vermek istiyoruz. Böylelikle sevdiğiniz yiyecekleri daha uzun süre bozulmadan saklayabilir ve istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

16. Kırmızı meyveler + Sirke + Su

Bir ölçü elma sirkesini 10 ölçü su ile karıştırın. Kırmızı meyveleri bu karışımda biraz bekletin ve sonra süzün. Meyveleri, içine kağıt koyduğunuz bir kaseye yerleştirin ve buzdolabında saklayın. Çok az sirke kullanıldığı için meyvelerin sirke kokma riski yoktur ve çok daha uzun süre dayanırlar.

15. Kereviz + Brokoli + Marul + Alüminyum Folyo

Bu çok kolay bir uygulama: Brokoli, kereviz ya da marulu tamamen alüminyum folyoya sarın. 2-3 hafta taze ve çıtır çıtır kalacaklardır.

14. Peynir + Parşömen kağıdı

Peyniri parşömen kağıdına sarıp seramik ya da cam bir kasede saklarsanız çok daha uzun süre dayanır. Plastik bir poşete de koyabilirsiniz ama ağzını hafifçe açık bırakın. Peyniri buzdolabının nispeten ılık olan bir bölümüne koyun. Diğer bir saklama yöntemi de peyniri rendeleyip dondurmaktır.

13. Kayısı + Yumurta kutusu

En iyi saklananlar hafif ham ve üzerinde herhangi bir nokta ya da bozukluk olmayanlardır. Eğer çok fazla kayısı varsa tek tek parşömen kağıdına sarıp bir kutuda saklayabilirsiniz. Ayrıca yumurta kabı gibi olukları olan temiz kutulara da koyabilirsiniz. Kayısılar 10-15 derecede olgunlaşır. Olgunlaşan kayısılar kese kağıdında buzdolabında saklanmalıdır.

12. Çökelek peyniri + Şeker veya tuz

Açık aldığınız çökelek peynirini cam ya da emaye ve kapaklı bir kaseye koyun. Buzdolabında saklamak için üzerine 2-3 küp şeker koyun. Dışarıda saklamak istiyorsanız steril bir kabın en dibine bir tabaka tuz dökün, peyniri onun üzerine koyun ve kabın ağzını tülbentle ya da bir bezle kapayın. Üzerine de bir ağırlık koyun. Az yağlı çökelek peyniri daha uzun süre dayanır.

11. Üzüm + İp

Buzdolabında üzümleri saklamak için en iyi yer dolabın arka duvarıdır. Üzümlerin olabildiğince birbirine az değmesini sağlayın. Kuru, serin, karanlık ve havadar bir yerde üzümleri ipe asarak saklarsanız çok daha uzun süre dayanırlar.

10. Zencefil + Kaynamış su veya parşömen kağıdı

Zencefili faydalarından dolayı değil de tadını sevdiğiniz için kullanıyorsanız buzdolabında saklayın. Eğer uzun süre taze olarak saklamak istiyorsanız, çok az güneşte kurutun ve sonra parşömen kağıdına sarıp karanlık ve serin bir yere koyun. Başka bir saklama yöntemi de kaynamış suya koyup buzdolabında saklamaktır.

9. Et + Isırgan otu + Marinasyon

Taze eti buzdolabına koymadan 4-6 güne kadar saklayabilirsiniz. Bunun için etin etrafına ısırgan otu koyun (bayır turbu, pelin otu veya ceviz yaprağı da olur), sirkeye batırılmış bir beze sarın ve bir tavanın ya da ahşap kutunun içine koyun. Kapağını sıkıca kapatın ve toprağın 20 cm altına gömün. Pişirmeden önce eti sudan geçirin. Buzlukta saklayacaksanız en iyi yöntem eti alüminyum folyoya sarmaktır. Ayrıca eti marine ettikten sonra da dondurabilirsiniz.

8. Taze soğan + Plastik şişe + Dondurucu

Taze soğanı saklamanın en basit yolu küçük küçük kesip plastik şişeye koyup dondurmaktır. Buzluğa koymadan önce biraz kurutun. Eğer doğru yaparsanız kışa kadar saklayabilirsiniz.

7. Domates + Saplar aşağı veya yukarı

Tam olgunlaşmamış domatesleri sapları aşağı gelecek şekilde bir kese kağıdında veya yan yana dizebileceğiniz bir kutuda serin bir yerde olgunlaşana kadar saklayabilirsiniz. Olgunlaşmış domatesler oda sıcaklığında ve sapları yukarı bakacak şekilde, tercihen birbirlerine değmeden saklanmalıdır.

6. Balık + Buz

Burada önemli nokta balık yakalandıktan sonraki sürecin doğru işlemesidir. Balık hala canlıyken plastik torbaya koymamak gerekir: bunu sadece pulları temizlendikten sonra yapın. Ortalama buzdolapları balığı saklamak için doğru dereceyi sağlayamazlar ama buz dolu bir kaba koyarak 2-3 gün daha fazla saklayabilirsiniz.

5. Yeşillikler + Su + Plastik torba

Yeşillikleri taze tutmak için özel yapılmış bir mutfak aleti bulunmakla birlikte bu alet çoğumuzun evinde olmadığından benzer bir yöntemi biz evde kendimiz çok rahatlıkla yapabiliriz. Yeşillikleri su dolu bir kavanoza ya da sürahiye koyun, üzerlerine plastik bir torba geçirin ve serin bir yerde saklayın.

4. Elma + Kağıt + Çekmece

İyi durumdaki elmaları kese kağıdına ya da parşömen kağıdına (gazete kağıdı olmaz) sarın. Eğer çok sayıda elma varsa hepsini tek tek sarabilirsiniz. Sapları yukarı gelecek şekilde kuru ve serin bir yerde patateslerden olabildiğince uzakta saklayın.

3. Mantar + Kutu, kase veya kese kağıdı

Genç mantarlar en iyisidir. Kirlerini temizleyin ve çabucak kurulayın çünkü mantar suyu çok hızlı emer. İsteğe bağlı olarak bir kase tuzlu suya koyup varsa böceklerden kurtulabilirsiniz. Kağıt havlu üzerine koyun ve hasar gören kısımlarını kesin. Mantarları biraz kurutun ve kese kağıdına, ahşap kutuya veya kağıt havluyla bir kaseye koyup buzdolabında saklayın.

2. Karpuz + Kül, file, kil, yosun veya saman

Karpuz en iyi 2 derecelik bir kilerde saklanır. Çok uzun süre orada kalabilirler. Bir beze sarıp fileye koyup asarabilirsiniz veya bir rafa koyup etrafını saman ile kapatabilirsiniz. Kil veya balmumu ile de kaplayabilirsiniz. Diğer seçenekler bir fıçının içinde küllerinde arasında saklamak veya kuru yosunda saklamaktır. karpuz kuru ve serin köşelerde, yumuşuk yastığın üzerinde ve ara ara çevrilerek en uzun şekilde saklanabilir.

1. Tereyağ + Fırın

Bu çok eski yöntem tereyağını 2-3 yıl saklamaya yarıyor. Steril edilmiş kavanozları pişirme kağıdına dizin ve içlerine tereyağ koyun. Tereyağını 15-20 dakika 110 derecede fırında pişirin. Daha sonra üzerlerine biraz daha tereyağı ekleyin, kapaklarını iyice kapatın ve 45 dakika daha fırında pişirin. Tereyağınız hazır! Soğumasını bekleyin ve rafa yerleştirin.

Göz atın: Besin Güvenliği Nedir?

Hoşunuza gidebilir