Bodrum’un ana geçim kaynağı turizm olunca ister istemez yaz aylarında fiyatlar tavan yapıyor. Yıllardır lahmacundan dondurmasına bir çok fahiş fiyat haberini okuyup duruyoruz etrafta.

Bu bayramda da durum farklı olmadı. Su fiyatlarından şezlong lastiklerine kadar herşeyin fiyatı olması gerektiğinin 3 katına çıkmış durumda yine. Özellikle son yıllarda Ramazan Ayının ve Bayram tatilinin yaz aylarına denk gelmesi de negatif bir etki yarattı tüketici üzerinde. Ramazandaki iş düşüşü yüzünden ciro kaybettiğini düşünen esnaf ahalisi giydirmeye başladı fiyatlara şimdiden.

Bodrum’un Yerlilerine Göre Kazıklanmadan Yiyip İçebileceğiniz 5 Mekan

Neyse ama… Bizim konumuz o değil. Bizim konumuz: yaz kış Bodrum’da yaşayıp – çalışıp, gezen insanlardan yerellerin takıldığı yerleri öğrenmek konumuz. Bir grup Bodrumluya sorduk ve işte neticede ortaya çıkan – Kazıklanmadan yiyip içebileceğiniz 5 Bodrum mekanı…

Gökçebel Koyu’ndaki Havva Ana’nın Yeri: Burası Bodrum’un en iyi kahvaltıcılarından. Havva Ana kahvaltı için sunduğu herşeyi kendi bahçesinde, kümesinde, ahırında ve evinde yetiştiriyor. Reçelini, yoğurdunu, peynirini, yağını kendi yapıyor zeytinini kendi sıkıyor. O yüzden orada yediğiniz biberin, yumurtanın hatta hatta yaptığı gizli tarifli çayının tadına doyamıyorsunuz.
     

Kısmet Ev Yemekleri: Konacık’ta ki dükkan bir dönem her gittiğinizde daha da büyümüş hissi veriyordu. Özellikle öğle yemeklerinde avukat, hakim, savcı, etrafta çlaışanlara, gelen geçenler, ilaç satıcıları gibi bir çok beyaz yakalının ve devlet memurunun uğrak yeri olan Kısmet’te sevilen yemekler öğleden sonraya kalmaz genelde. O yüzden tam öğle saatinde gitmek gerekir ki hayal kırıklığına uğramayın. Yöresel ortlarla yaptıkları tepsi yemekleri ve yanında genelen klasik tatların hepsi ayrı güzel, ayrı doyurucu. Bir yerden bir yere koşturuyorsanız ve güzel bir öğle yemeğini mantıklı bir fiyata yemek istiyorsanız Kısmet Ev Yemekleri’ne kesin gidin.
                                                  

mEAT Burger: Havalimanından veya otobüs garından önceki son hamburger çıkışı da diyebiliriz. Yaz, kış her gün ve gece yerellerin çoluk çocuk gelip ev yapımı hamburger yedikleri, bir kaç kadeh bir şey içip, mekanın sosyal aktivitelerine katıldığı yerel bir hamburger kulübü gibi bir yer de aslında burası. Bisikletçiler, motorcular, yüzme takımları, turist kafileleri ve kurumsal şirketlerin uğrak yeri olan mEAT hem doyurucu bir burger sunuyor (köfteleri baya sağlam), hem bunu sunarken size turist kazığı atmıyor hem de ana yolun üzerinde ve otoparkı olduğu için şehrin sıkıntılı dar sokaklarına veya kalabalık ara caddelerine girmenize gerek kalmıyor. Yiyorsunuz, istediğiniz kadar takılıyorsunuz ve gidiyorsunuz. Sizden başka bir beklentileri yok 🙂 Bodrum’a gidip harbi acıkırsanız mEAT’de hamburgeri mutlaka denemelisiniz.

 

Fener Restaurant: Akyarlar fenerinin altına kurulu bu aile işletmesi Turgutreis ve yarımadanın batı tarafı halkının çok gittiği, yazın kalamarınızı öğlenden ayırtmanız gereken bir lokanta. Püfür püfür havası ve güler yüzlü personeliyle ailece meze ve taze balık yiyebileceğiniz Bodrum yarımadasının güvenilir esnaflarının başında gelir kendileri. Bir öğlen sadece kalamar yemeye bile gidilebilir.

Ha La Bodrum: Ufak bir narenciye bahçesi, içinde çok güzel restore edilmiş eski bir Bodrum evi – hem butik otel hem de butik bar. Bodrum’un yerlileri özellikle kalabalık aylarda ve tabii ki kışın Ha La’nın kokteyl barına takılmayı – ılık akşamlarda onların kokteyllerinden yudumlamayı pek severler. Siz de bir akşam bunu deneyebilirsiniz. Belki konaklama işini de orada çözmek isteyebilirsiniz. Yaz aylarını hedefliyorsanız hemen arayın ki yer garantiniz olsun.  

Bu mekanları biliyorsanız, gittiyseniz veya giderseniz bu haberi paylaşın ki herkesin haberi olsun. Yorumlarınızı bekliyoruz. 

Hoşunuza gidebilir