Her gün sokak köpekleriyle karşılaşıyoruz. Bunlardan bazıları beklenmedik davranışlar sergileyebiliyor, aşırı agresif ve düşmanca olabiliyorlar. Bu durum da insan hayatı için direkt bir tehdit oluşturabiliyor.

Bir Köpeğin Saldırısına Uğradığınızda Ne Yapmalı?

Kendinizi olası bir sokak köpeği saldırısından koruyabilmeniz için uzman önerilerini derledik.

Panik yapmayın

Köpeklerin ve diğer hayvanların insanların onlardan korktuğunu hissettiklerine inanılmaktadır. Buna rağmen agresif bir tavır sergileyip size havlayan bir köpeğe karşı sakin durmak zordur. Eğer bağırırsanız, kaçarsanız veya kollarınızı sallarsanız köpeğin avlanma içgüdüsünü tetikleyerek onu saldırmaya teşvik edebilirsiniz.

Koşuyorsanız yavaşça yürümeye doğru geçiş yapın

Eğer koşu yaparken bir köpekle karşılaşırsanız koşmayı bırakıp yavaşlayıp yürümeye başlayın. Dönün ve köpeğin ters istikametine doğru yürüyün ancak köpeği de gözünüzün ucuyla izleyin.

Eğer kollarınız vücudunuzun iki yanında ve sabit bir şekilde durursanız köpek size olan ilgisini kaybedecektir ve sizden uzaklaşacaktır.

Köpekle göz temasına girmeyin

Köpekle göz temasına girmek köpeğin agresifliğini arttırabilir. Bir köpeğin gözünün içine bakmak onlar için bir tehdit olduğunuz anlamına gelebilir, bu nedenle size saldırabilir. Köpeği gözünüzden ayırmayın ancak direkt göz temasından kaçının. Bu sayede köpek sizin bir tehdit olmadığınızı düşünerek uzaklaşacaktır.

Başka bir obje ile köpeğin dikkatini dağıtın

Bu konuda her türlü obje size yardımcı olabilir. Ona çiğneyebileceği birşey verin, bu gerekirse ayakkabınız, bir şişe veya çantanız olabilir. Böylece köpeğin dikkati bu nesneye gidecek size de kaçma fırsatı doğacaktır.

Köpeğe “geri git” emri verin

Eğer köpek agresif hareketlere devam ediyorsa, göz teması kurmadan, onla yüzleşin ve ona gitmesini emredin. Güçlü ve kendinizden emin ama tiz olmayan bir ses tonu kullanın. En etkili emirler sağlam bir ses tonuyla söylenen “geri çekil”, “git” ve “hayır” komutlarıdır. Köpek korkacak ve gidecektir.

Hoşunuza gidebilir